Това е то селски туризъм 20.02 | 11:35
Връщането към природата може да се изрази и в нощувка в плевня, без чаршафи и калъфки, а дори и без легло
Когато чуем за селски туризъм, обикновено си представяме кокетна къща в някое малко и живописно населено място. Стопаните ви посрещат, предлагат ви домашно приготвени традиционни ястия, разказват ви за местните забележителности и евентуално ви позволяват да издоите крава или да пояздите някой по-кротък кон за двайсетина минути.
От известно време обаче все по-популярни стават един нов вид хотели, които, може да се каже, предлагат едни от най-автентичните емоции, типични за селския туризъм. В страни като Германия, Австрия, Лихтенщайн, Люксембург и Швейцария постоянно расте броят на т.нар. "сенни хотели" (heuhotel).
Всъщност става дума за преобразени на хотели плевни. Сенните хотели се появяват като част от стремежа на хората да се върнат към естествения начин на живот, общо взето те са крайната противоположност на големите градове, задръстванията и индивидуализма. Тук ще ви настанят в преустроена плевня с разстлано сено, върху което да спите като работниците през Средновековието. Все едно сте направили гигантска крачка назад в миналото, само дето тоалетните са по-добри.
В една плевня (стая не е най-точната дума...) обикновено има доста хора – до 15 или повече, така че вероятността до края на вечерта да познавате обитателите на целия хотел е доста висока.
Ако идеята за сенен хотел ви звучи вълнуващо, но все пак не сте готови да се прежалите да спите върху сено, можете да наемете и двойна стая с дървено легло (да, легло, а не сено).
Откъдето и да го погледнете, това си е екологично и устойчиво начинание – по-малко пране (никакви чаршафи и калъфки, можете да наемете спален чувал или да си донесете собствен), без ново строителство, работно място за хората в селските райони, без вредно влияние за околната среда (посетителите идват предимно с колело или с влак). Освен това цените са сравнително добри – обикновено нощувката е между 10 и 20 евро.
Сенните хотели обикновено са разположени в близост до веломаршрути извън градовете. В околностите им има лозарски райони, винени маршрути, замъци и пътеки за походи. И са една добра идея за бизнес начинание, което да бъде приложено и при родни условия. В крайна сметка у нас има немалко изоставени плевни, макар и веломаршрутите никак да не са в изобилие.
Водещи
-
Пребиха възрастен мъж след спор за паркомясто
74-годишен мъж от Монтана е с две счупени ребра
14.12 | 18:00
-
Владислав Панев: ДБ самостоятелно няма да влезе в коалиция с ГЕРБ
Според него прокуратурата се ползва като бухалка
14.12 | 17:40
-
Близкият до Асен Василев експерт от МФ се сдоби с три обвинения
Лъчезар Ставрев е давал разпореждания на Петя Банкова да назначава и преназначава служители в...
14.12 | 17:20
-
Срещу 25 000 лв. гаранция: Освободиха мъжете, замесени в схема за фиктивни сделки с гориво
Двамата обвиняеми съдействали на разследването
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Бюджетът е продукт на колективната безотговорност 4 години, умело водена от Асен Василев
Той защити Лена Бориславова
14.12 | 11:00
-
ПП излиза на протест заради арестувания сътрудник на Асен Василев
Според Кирил Петков това е опит да се уязви партията
14.12 | 10:00
-
Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6
Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин
14.12 | 09:46