„Перлите“ на Черноморието без пречиствателни станции 24.08 | 15:42
Кабинетът планира да съдейства на общините в тази насока

Липсата на пречиствателни станции на нашето Черноморие засяга преди всичко курортите Златни пясъци, Слънчев бряг, заедно със Свети Влас, Равда и Несебър, и Созопол.
За да не се създава проблем с директно изливане на отпадъчни води по плажовете в тези три зони, правителството предвижда до края на май следващата година да има изведени и заустени тръби дълбоководно, което вероятно ще струва 15-20 млн. лева.
Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев след заседанието на Министерски съвет, съобщи агенция "Фокус”.
Созопол например няма никаква пречиствателна станция, но каквато и пречиствателна станция да правим, ние трябва да знаем точни данни, за да я направим адекватна.
Пречиствателната станция трябва да изхвърля нейните отпадъчни води в тези тръби, които ще бъдат дълбоководно заустени, каза министърът и посочи, че това е интегриран подход, за да не бъде похарчен нито лев без смисъл.
Плевнелиев заяви, че е впечатлен от разминаванията в цифрите за броя на ползвателите. Според ВиК дружествата например, които направили изчисления в Созопол на база на консумацията, в абсолютния пик там има 40 000 души. Не 80 000, колкото казва кметът и не 2000, колкото казва МИЕТ, посочи той.
"Правителството няма да дава пари за пречиствателни станции, когато има разминавания в данните за броя на ползвателите", беше категоричен министърът "Искам ясни и точни цифри от три източника и те трябва да съвпадат".
Общините трябва да подадат броя на жителите на съответното населено място през зимата и броя им през лятото. Другият източник на данни за броя на леглата, за които се плащат туристически такси, е МИЕТ, а третият – статистиката. МРРБ има вече и собствени замервания.
Междувременно премиерът Бойко Борисов, който днес присъства на официалното откриване на отвеждащ колектор за битови отпадъчни води в курорта "Свети Свети Константин и Елена”, заяви, че пречиствателните станции са ахилесовата пета на Черноморието и липсата им е на път убие целия бизнес по морето. Той увери, че държавата е готова да помогне на общините, които не могат да се справят с изграждането на необходимите пречиствателни станции.
Водещи
-
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на сто.
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на...
16.05 | 17:59
-
Украинският президент призова за твърди санкции, ако преговорите в Истанбул се провалят
По-ниско ниво на руската делегация
16.05 | 17:40
-
Отлагат либерализацията на тока за неопределено време
Депутатите приеха промени в Закона за енергетиката, които запазват ролята на КЕВР при...
16.05 | 17:20
-
Българка ще лежи 6 години в затвора за продажба на бебе в Гърция
Наказанието му е наложено от Наказателен съд в Солун и ще бъде приведено в изпълнение в ...
16.05 | 17:00
Най-четени
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30