Глобалното затопляне ще ни донесе страшни турбуленции 09.04 | 11:04

Бъдещето на самолетната индустрия е поставено под въпрос

От Елена Кирилова

Турбуленцията по време на полети ще стане още по-силна, твърдят учени. Според тях причината за това е глобалното затопляне, което ще доведе до промяна във въздушните течения, съобщава Daily Telegraph.

Атмосферната турбуленция е причина за нараняването на стотици самолетни пътници всяка година. Понякога се стигна и до фатален край, ако въздухоплавателното средство се повреди. Тези проблеми костват на индустрията около 115 млн. евро годишно.

Според д-р Пол Уилямс от Университета в Рединг изменението на климата означава не само затопляне на земната повърхност, но и промяна на ветровете в пространството, в което самолетите преминават. Според учения това прави атмосферата по-нестабилна и създава ясни предпоставки за завихряния.

Турбуленцията е причинена главно от вертикалната посока на въздушния поток.

Завихрянията, които се очаква да се засилят с изменението на климата, не се виждат с невъоръжено око и не могат да бъдат засечени на традиционен радар или сателит.

Според експертите удвояването на нивата на въглероден диоксид в атмосферата, прогнозирано за следващите 40 години, ще предизвика между 10 и 40% по-силна турбуленция.

Това ще направи трансатлантическото въздушно пространство изключително нестабилно за полети, въпреки че момента то се използва изключително интензивно.

Очакването е полетите да стават все по-опасни и рискът от нараняване на пътниците и екипажа да се увеличи. Явлението ще е засилено през зимата, когато завихрянията в Северното полукълбо са по-силни.

Водещи

Най-четени