Няма да има плажове за бедни и богати 06.05 | 11:37

Въпреки че МРРБ продължава да държи на обособяването на плажовете по функционални признаци

От Миглена Иванова

Обособяването на плажовете по функционални признаци отпада от проекта за изменения на Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК).

Това стана ясно по време на обсъждането на нормативния акт с представители на министерствата и бизнеса.

Заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева потвърди, че продължава да поддържа идеята за функционално разделяне и парцелиране, но предложение за такава промяна не е внесено, заради спекулациите, че МРРБ смята да раздели плажовете на такива за бедни и такива за богати.

Идеята е била плажовете да се разделят на такива пред къмпинги, пред общински центрове, пред хотели, пред ваканционни селища и други, в зависимост от предлагания туристически продукт и според концесионера, за да се задоволят по-пълно туристите.

Разделянето на плажовете на функционален принцип обаче срещна подкрепата на заинтересовани лица по време на дискусията.

Според тях обособяването на ивиците би довело до намаляване на общата площ на отдаваемите на концесия плажове. Именно голямата площ на някои от тях е причина те да стоят без концесионер с години, какъвто е случаят с ивицата край Камчия.

Според Екатерина Захариева пък обособяването на различни видове и категории плажове ще доведе и до обособяването на различни и по-атрактивни цени, което също би могло да привлече концесионери.

Готви се облекчена процедура за отдаване на концесия

Милен Топалов, директор на Дирекция "Концесии” в МРРБ, поясни, че в измененията на ЗУЧК е предвидена по-облекчена процедура за предоставяне на концесии на морските плажове. Тя ще бъде много по-кратка, като ще се провежда на три етапа.

Едно от измененията предвижда защитените дюни да се върнат на концесионерите, за да се работи ефективно върху тяхното опазване.

Извеждането им като територии извън плажовете доведе до тяхното реституиране и на места – продажба и застрояване, коментира Иво Стефанов от Асоциацията на концесионерите на морски плажове. Екатерина Захариева уточни, че защитените дюни няма да влияят върху определянето на допустимия процент от ивиците, върху който могат да се разполагат търговски площи и преместваеми обекти (чадъри, шезлонги, пътеки, шатри и други).

Стефанов обаче смята, че и с тези изменения разполагаемите търговски площи върху плажовете ще бъдат намалени с още 30%. Заедно с повишаването на концесионните плащания от края на миналата година с изменение в Закона за ДДС той каза, че в крайна сметка по-високата цена, съответно – по-високите разходи, ще ги плати потребителят.


Иво Стефанов се оплака и от ежегодните такси, които се внасят в някои общини за "актуализиране" на схемите за разполагане на търговските и преместваемите обекти по ивиците на концесия.

Някои общини изискват "актуализация" да се прави всяка година, дори без да са внасяни корекции в схемите, за което пък се събират сериозни такси.

В тази връзка зам.-министър Захариева посочи, че според измененията в ЗУЧК, които се дискутират в момента, е предвидено само корекциите да се внасят в общините и да подлежат на одобрение.
Ако схемата за разполагане на търговските и преместваемите обекти по плажните ивици не се изменя, то и концесионерът няма да бъде длъжен да я "актуализира".

Водещи

Най-четени