Това е то селски туризъм 20.02 | 11:35
Връщането към природата може да се изрази и в нощувка в плевня, без чаршафи и калъфки, а дори и без легло
Когато чуем за селски туризъм, обикновено си представяме кокетна къща в някое малко и живописно населено място. Стопаните ви посрещат, предлагат ви домашно приготвени традиционни ястия, разказват ви за местните забележителности и евентуално ви позволяват да издоите крава или да пояздите някой по-кротък кон за двайсетина минути.
От известно време обаче все по-популярни стават един нов вид хотели, които, може да се каже, предлагат едни от най-автентичните емоции, типични за селския туризъм. В страни като Германия, Австрия, Лихтенщайн, Люксембург и Швейцария постоянно расте броят на т.нар. "сенни хотели" (heuhotel).
Всъщност става дума за преобразени на хотели плевни. Сенните хотели се появяват като част от стремежа на хората да се върнат към естествения начин на живот, общо взето те са крайната противоположност на големите градове, задръстванията и индивидуализма. Тук ще ви настанят в преустроена плевня с разстлано сено, върху което да спите като работниците през Средновековието. Все едно сте направили гигантска крачка назад в миналото, само дето тоалетните са по-добри.
В една плевня (стая не е най-точната дума...) обикновено има доста хора – до 15 или повече, така че вероятността до края на вечерта да познавате обитателите на целия хотел е доста висока.
Ако идеята за сенен хотел ви звучи вълнуващо, но все пак не сте готови да се прежалите да спите върху сено, можете да наемете и двойна стая с дървено легло (да, легло, а не сено).
Откъдето и да го погледнете, това си е екологично и устойчиво начинание – по-малко пране (никакви чаршафи и калъфки, можете да наемете спален чувал или да си донесете собствен), без ново строителство, работно място за хората в селските райони, без вредно влияние за околната среда (посетителите идват предимно с колело или с влак). Освен това цените са сравнително добри – обикновено нощувката е между 10 и 20 евро.
Сенните хотели обикновено са разположени в близост до веломаршрути извън градовете. В околностите им има лозарски райони, винени маршрути, замъци и пътеки за походи. И са една добра идея за бизнес начинание, което да бъде приложено и при родни условия. В крайна сметка у нас има немалко изоставени плевни, макар и веломаршрутите никак да не са в изобилие.
Водещи
-
И ИТН приемат поканата на ГЕРБ-СДС за разговор за съставяне на кабинет
В преговорите обаче ще влязат с условия, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов
13.12 | 18:00
-
Петков с коментар на твърденията, че ще бъде поискан имунитетът и на Бориславова
Мръсната машина тръгна наред да ни удря - трима в една седмица, написа той в социалните мрежи
13.12 | 17:40
Най-четени
-
От ГЕРБ-СДС поканят още днес ДБ, БСП и ИТН на преговори за кабинет (ВИДЕО)
ПП са изключени от преговорите, съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента
13.12 | 10:41
-
Илков: Бяхме приети в Шенген напълно заслужено!
По думите му няма опасност да се превърнем в буферна зона за мигранти
13.12 | 09:30
-
Газът поскъпва с още 9,6% от 1 януари 2025 г.
От "Булгаргаз" са изчислили, че през януари цената на синьото гориво трябва да е около 83 лева...
13.12 | 10:02
-
ЕИБ отпуска на България заем от 250 млн. лева
Те за съфинансиране на проекти по европейски програми
13.12 | 16:20