Троянският манастир пази чудна икона и история 10.01 | 11:18

Освен интригуващите легенди за манастира, в него се е подвизавал и самият Апостол

От Станимира Колева

На самия бряг на река Черни Осъм, до троянското село Орешак е разположен един от най-големите манастири в България - Троянският, наречен "Успение Богородично". Той е трети по големина след Рилския и Бачковския манастири, впечатляващ с възрожденската архитектура на монашеските крила и прекрасните си стенописи.

Смята се, че е построен в края на ХVІ век, около 1600 г., съдейки се по църковни летописи, вероятно от игумен Калистрат. В него се пази една от чудотворните икони у нас - "Св. Богородица Троеручица".

Според предание двама монаси от Атон се установили на мястото, където днес е манастирът, а по-късно към тях се присъединил още един монах на път за Влахия. Той носел със себе си чудната икона, която е копие на старата чудотворна икона в Хилендарския манастир от XIV век. Говори се, че на няколко пъти третият монах си тръгвал с иконата, но тя незнайно как се връщала обратно в манастира, докато накрая заминал по пътя си без нея.

Историята за тази икона бързо се разпространила и към Троянския манастир започнали да се стичат много поклонници и монаси. Обителта се разраствала и постепенно няколкото монашески килии били изместени от три жилищни крила, изкусно съградени от дърво.

Освен интригуващите легенди за Троянския манастир не бива да пропускаме и фактите. В този мащабен и респектиращ за времето си манастир се е подвизавал и самият Васил Левски. Стаята, в която е събирал частен революционен комитет и е намирал подслон неведнъж, се пази и до днес. Освен нея посетителите могат да видят и различни икони и манастирски пособия, събрани в музейна сбирка.

Още за Троянския манастир може да прочетете на sever.bg.

Водещи

Най-четени