Уикенд идея: По пътищата на Косово 17.05 | 10:41
Няколко дни в Косово не са достатъчни, за да разбереш всичко, което се случва в тази държава

Няколко дни в Косово не са достатъчни, за да разбереш всичко, което се случва в тази полупризната-полунепризната държава. На пръв поглед всичко ти изглежда като в България преди 20 години – има режим на тока, разбити до краен предел пътища, хляб, който се пече на пещ с въглища – ммм, този хляб! Човек опита ли го веднъж, не може да го забрави!
От друга страна, тук се простира най-гладката чисто нова магистрала (от столицата Прищина за Албания), на която би завидял дори Бойко. И почти всички говорят английски заради сериозното присъствие на хора от всякакви международни организации.
Ако имате повече време, прекарайте по ден-два в главните градове, за да почувствате атмосферата на Косово.
Косовска Митровица е може би най-интересният град – разделеният град. Реката го разделя на сръбска и албанска част, а отвъд, на север, се простира Северно Косово, което уж е част от Косово, но всъщност си е сръбско. Плаща се в сръбски динари, номерата на колите са сръбски, говори се на сръбски... А иначе в Косово ще ви трябва евро (макар страната да не е част от еврозоната).
Цените са почти като в България, само дето стигането дотук е сложно. Или с автобус през Скопие (трябва да прехвърляте), или с личната ви кола (но на границата трябва да платите 45 евро задължителна застрахователна полица).
Столицата Прищина ми се видя прашен, шумен и пренаселен град. Тук забележителностите са сравнително нови – статуята на Бил Клинтън (намира се на булевард "Бил Клинтън"), която той сам открива, огромният надпис NEWBORN (Новороден), украсен със знамената на държавите, признали Косово, както и градският музей. В него, освен няколко археологически артефакта, има и кът, посветен на НАТО и борбата за независимост на Косово. Вътре ще видите предимно оръжия, снимки на обезобразени хора и изрезки от вестници.
Отделете един ден и за Призрен – това е град, който не прилича на никое друго място в Косово. Има прекрасен старинен център, както и древна крепост, която се издига на хълм над града. Оттам просто не можете да си тръгнете – толкова опияняваща е гледката към Призрен отвисоко.
Сред косоварите срещнахме само мили и сърдечни хора, винаги готови да ни помогнат, винаги с усмивка на лице и добра дума на уста. Впечатление ни направи и колко много деца и младежи има – навсякъде по улиците са, с раници на гръб или просто размотаващи се. Това не е чудно – Косово е една от най-младите нации в света с близо 60% от населението до 25 години.
Ако имате време, вижте и патриаршията в Печ или се качете на Шар планина. На нас не ни остана време, но пък ни остана в списъка за следващия път.
Водещи
-
"Галъп": Президентът дебне в засада
Знамената на т. нар. партии от демократичната общност изгарят едно след друго, казва...
27.06 | 17:59
-
Гуцанов: Най-важно е сляпо-глухите хора да бъдат приобщени чрез социалните предприятия
По думите на министъра приобщаването на тази група може да стане чрез социалните предприятия,...
27.06 | 17:40
-
Нов нелегален "дом на ужасите": Изясняват чия собственост е обектът
Домът никога не е разполагал с лиценз, заяви вчера социалният министър Борислав Гуцанов
27.06 | 17:20
-
В България гнездят 47 двойки от застрашения в световен мащаб царски орел
За сравнение преди 25 години те са били едва осем
27.06 | 17:00
Най-четени
-
Ивелин Михайлов направи остри изявления срещу управлението в България
Критики към политически лидери
27.06 | 12:15
-
Радев пита: Къде са парите – за свлачища, язовири
На въпрос дали критиките му са насочени към лидера на партия ГЕРБ Бойко Борисов, Радев...
27.06 | 14:15
-
Започнаха нови ремонтни дейности по автомагистрала "Тракия"
Завършване на ремонта край Сливен
27.06 | 09:59
-
Дъжд от оставки в ПП
А идеите и принципите, които обединяваха хората по структурите в страната, сякаш останаха на...
27.06 | 12:59