Уикенд идея: Северен поглед от "Космос" към Космоса 09.08 | 09:45
При най-северното езеро в България
Къмпинг "Космос" и ресторант "Чайка" - две названия, които няма как да не те отправят като първа асоциация към 80-те години на ХХ век. Носталгия по миналото навява и покривката на синьо-бели квадратчета в ресторанта с повече от чуден изглед към морето. Гледката няма как да не те убеди, че наистина се намираш в края – безкрайни сини вълни, изключение е по тях да премине някой кораб или яхта.
Дуранкулак е най-северната населена точка от България – на точно 100 км. От Варна и на 560 км от София, на практика къмпинг "Космос" е последното относително цивилизовано място, където може да се отседне на почивка в страната. Запазил името си действително от времето на късния соц, къмпингът обаче е поддържал ниво и определeно може да се отбележи както с добрите си условия, така и с уюта, който предоставя.
Местата за палатки и кемпери има и на първия линия над малко плажче, а може да се наемат и бунгала, които се намират в поддържана градинка. Цените съответно са 20 и 35 лева, като децата ползват отстъпка. Условията са добри с изключение на това, че баните се оказват недостатъчни за броя заети места и се натрупва опашка. Ресторантът "Чайка" предлага добра и разнообразна кухня.
Плажът не е голям, но въпреки това не може са каже, че е пренаселен. Красотата на Северното Черноморие определено не е открита още от българския турист и пази очарованието си на място, където можеш да намериш уединение и спокойствие.
Безспорно най-голямата забележителност на Дуранкулак са езерото и блатото със защитената местност около тях. Езерото и блатото са две отделни неща и не трябва да се бъркат.
И двете са възможност за еднодневна разходка или за по-продължително наблюдение на птици. Блатистата част на езерото, до което може да се стигне и от плажа, предполага обаче добра екипировка – обувки и мерки срещу комари, които налитат точно като птиците – на ята. До Дуранкулашкото езеро може да стигнете и с автомобил, който да оставите на паркинг.
Езерото има извита бъбрековидна форма, като издадената страна на средата сочи на север, а източният край опира в плаж, който го разделя от морето. В противоположната западна част на езерото са разположени два острова – Големия и Малкия. Големият остров за съжаление вече не е остров, а полуостров, тъй като до него води насип, направен при археологическите разкопки преди десетилетия.
Бамбук, странни шумове, птици, много птици и още повече зеленина. Това е Дуранкулашкото езеро – чак очите да те заболят от зелено.
Най-красиви и интересни обаче се оказаха птиците, когато привечер, малко преди залез слънце, правеха своите въздушни пируети над морските вълни и плажа. За да се приберат после отново към езерото.
А през нощта, е – погледнете към небето и ще разберете защо къмпингът се казва и продължава да се казва "Космос".
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00