Център за приключения край брега на река Струма 26.07 | 07:26

Клубът може да организира още палатков лагер, посещение на интересни села

От Петя Михайлова

Возене с лодки, каране на колела, посещение на водопади, къпане в минерални бани - това е малка част от програмата на едноседмичните летни детски лагери, които организира клуб "Адвенчър нет" ("Приключенска мрежа") в своя рафтинг кемп, разположен край река Струма в началото на Кресненското дефиле, до отбивката при втория тунел след Благоевград.

Клубът може да организира още палатков лагер, посещение на интересни села, запознаване с проекти за опазване на околната среда, контакт с опитомен вълк и мечка, срещи с редки породи в България като каракачански овце, коне и кучета, игри и забави.

Табелата "Център за приключения" издава идеята на неговите създатели. Наоколо винаги има разпънати палатки, през седмицата и особено през уикендите е пълно с млади приятели на природата, любители на спускането с лодки в бързи води, на изпитанията за духа и тялото, на приключенията, пише БТА.

Емилия Бегунова и нейният брат Емил са домакините тук и заедно със свои приятели и съмишленици се грижат всеки, който е дошъл, да се чувства като у дома си и да има желание отново дойде, когато е свободен.

Този център за приключения на брега на реката е не само за желаещите да се спускат с лодки по Струма, обяснява за БТА Емилия, която е управител на клуб "Адвенчър нет". Тук всеки може да дойде, да си почива, дори и да не се пуска с лодка. Освен рафтинга, който организираме, направихме за всички наши приятели и гости стена за катерене и въжен парк с тролей, стълба, мост и лента за ходене - на нея можете да изпробвате баланса и чувството си за равновесие, разказват ентусиастите. Всеки може да тренира и изпита възможностите си под ръководството на нашите инструктори. Сутрин можеш да видиш много хора да тичат. Има успоредка, щанги и фитнес уреди, игрище за волейбол, федербал, дартс.

Редом със сектора за динамични игри има и сектор за т. нар. тихи игри - шах, табла, карти, кътове, където децата могат да рисуват. Спортните уреди са предназначени, както за отборите, които провеждат тренировките си по рафтинг и каяк, така и за всички посетители. Всеки е добре дошъл и може да прави при нас каквото поиска, уточняват домакините.

На гостите на кемпа се предлага прясна, вкусна и здравословна храна. Тя обикновено се приготвя по традиционни български рецепти с домашни продукти, а това може да се усети по вкуса. Забавленията не свършват със залеза на пиринското слънце, когато е началото на импровизираните партита под открито небе с песни, танци и кареоки.

Сега е сезонът на летните детски лагери, които траят по една седмица, продължава разказа си Емилия. Обичайно денят започва с бягане и физзарядка с упражнения за децата. Следват заниманията по рафтинг, спускане по река Струма с малки лодки, каране на колела. Много често ходим в село Влахи, където децата посещават информационния и образователен център за едрите хищници, Влахинския водопад и други забележителности в района на това старо пиринско село. Там са стадата на каракачанските коне, каракачанските овце, пазени от чистокръвни каракачански кучета, които отглеждат Сидер и Елена Седефчеви. Разходката на малчуганите продължава и до каньона Шайтан дере на река Ощавска, където има минерални бани.

Друга предпочитана дестинация от участниците в детски лагери е волиерата за адаптация на белоглави лешояди или т. нар. европейски кондори, изградена край село Ракитна. Тя е създадена, за да се възстанови в района популацията на тези полезни птици, известни като санитари на природата. Риболовците също имат възможност да се отдават на любимото си занимание. Всеки понеделник пристига по една група деца от София, а в неделя ги връщаме обратно в столицата, обяснява Емилия Бегунова. В момента има десет деца, ще пристигнат и още 18. Това са момчета и момичета между 10 и 14 години. Настаняват се в палатки със шалтета и спални чували, а при лошо време има възможност да се настанят в селски къщи за гости или хотел. Готвим им, подреждаме, те също участват във всички дейности - идеята е да се научат. Осигурени са професионални водачи с опит при работа с деца, транспорт, безопасна екипировка и медицинско лице, храна, застраховка.

През уикендите в рафтинг кемпа "Адвенчър нет" е доста оживено. През лятото има известен спад, защото хората тръгват на море, но в събота и неделя винаги има много посетители, коментира управителят на Центъра за приключения. През уикенда се събраха и около 40 участници в екорегатата "Чиста Струма". Това бяха състезатели по рафтинг и каяк, както и доброволци от Крупник и други близки селища.

През двата дни на екорегатата момчетата и момичетата обходиха с лодки бреговете на реката и събраха около 300 чувала с отпадъци - огромно количество боклук. През първия ден, когато бе почистено трасето от началото на Кресненското дефиле до моста при разклона за село Ощава, община Симитли осигури камион за извозването им. През втория, когато продължи чистенето по реката и бреговете й до Кресна, община Кресна пое грижата за извозването на събраните отпадъци. Освен пластмасови шишета, чаши, хартии, доброволците от екорегатата попаднаха на много изхвърлени дрехи, автомобилни гуми и части, строителни отпадъци.

По реката най-замърсени са местата, до които има достъп за коли и където се лови риба, констатират ентусиастите. Нямаме конфликт с рибарите, просто част от тях оставят мръсотия, като не си събират отпадъците. Така не едно и две приказни местенца или пясъчни плажчета край Струма се превръщат в боклучарници, каза Бегунова.

"Искаме опазването на природата да стане традиция, да бъдем инициатори и провокатори за мерки, които да гарантират, че река Струма и районът около нея ще останат чисти и ще се съхранят с невероятната си природа и биоразнообразие," каза Емилия Бегунова.

Водещи

Най-четени