Рано е да се прогнозира световна инфлация, смята Кристалина Георгиева 04.02 | 09:44

Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева предупреди в четвъртък, че е "твърде рано" да се каже дали светът е изправен пред период на постоянна инфлация. Неуспехът да се направят икономиките по-устойчиви на бъдещи сътресения може да доведе до големи проблеми, съобщи "Ройтерс".
Георгиева настоя, че лидерите по света трябва внимателно да преценяват своите фискални и парични политики през 2022 г., за да гарантират, че широкото изтегляне на средства за подкрепа на COVID-19 и нарастващите лихвени проценти няма да подкопаят възстановяването.
Миналата седмица МВФ намали икономическите си прогнози за Съединените щати, Китай и световната икономика заради несигурността относно пандемията, инфлацията, прекъсванията на доставките и затягането на паричната политика в САЩ, които крият допълнителни рискове.
За разлика от първата година на пандемията през 2020 г., когато финансовите министри и централните банкери координираха и синхронизираха своите действия, обстоятелствата сега се различават значително в целия свят и това изисква повече "специфичност" в отговорите, каза тя.
Георгиева каза, че пандемията от COVID-19 остава най-големият риск, пред който е изправена световната икономика и е наложително да се засилят усилията за увеличаване на нивата на ваксинация в страните с ниски доходи и да се постигне глобална цел за ваксиниране на 70% от хората в страните по света до средата на 2022 г.
Шефът на МВФ каза, че инфлацията е продължила по-дълго и се е повишила по-високо от очакваното поради прекъсвания на веригата за доставки, по-силно от очакваното потребителско търсене на стоки и сътресения в климата върху цените на храните.
Запитана дали тези обстоятелства и ескалиращата криза между Русия и Запада заради Украйна могат да доведат до ера на устойчива инфлация, Георгиева каза: "Краткият отговор е, че е твърде рано да се каже."
Тя каза, че усилията сега да се инвестира повече в устойчивостта на хората, икономиката и околната среда ще помогнат за създаването на повече възможности за по-голям растеж на работните места и просперитет.
Неуспехът да се направят такива инвестиции би довел до по-мрачна перспектива, което би довело и до "по-неочаквани събития, за които не сме подготвени", каза Георгиева, добавяйки, че политиците също не са били добре подготвени да се справят с повече от една криза наведнъж .
Водещи
-
Жертвите в Мианмар вероятно ще са над 10 000, смятат експерти
Те обясняват разрушителността на труса
29.03 | 12:00
-
Шефът на Пирогов с добра новина за лекуваните у нас от Кочани
Трагедията наистина е голяма, защото става дума за деца, каза д-р Валентин Димитров
29.03 | 11:38
-
Тежка катастрофа на АМ "Тракия" с двама загинали
Катастрофата е възникнала между лек автомобил, микробус и товарен автомобил
29.03 | 11:00
-
Предвеликденско: Яйцата и зеленчуците поскъпват
Традиционната за сезона свежа салата с маруля и репички ще излезе около 7 лв.
29.03 | 10:40
Най-четени
-
Дъждовно следобед, слънчево сутринта
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, за София - около 13°
29.03 | 08:57
-
Росен Желязков: Днес България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО
Това се казва в официална позиция на премиера
29.03 | 10:00
-
Слънчевото затъмнение и новолунието днес: Какво не се прави?
Вижте и как ще се отразят те на зодиакалните знаци
29.03 | 09:30
-
CNN: Над 1000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мианмар
Ранените са над 2300, повече от 100 души се смятат за блокирани под развалините на...
29.03 | 09:45