Холандия ще наема българи и румънци само в краен случай 01.07 | 16:52

Холандия запази ограниченията за работници от Румъния и България след влизането в ЕС

От Петя Михайлова

Холандия ще дава разрешителни за работа на българи и румънци само при извънредни случаи, съобщава порталът euractiv.com

Мярката, предложена от министъра на труда Хенк Камп, бе приета от парламента, въпреки предупрежденията на ЕС, че може да наруши правото на свободно придвижване.

Холандия бе една от страните от ЕС, които запазиха ограниченията за работници от Румъния и България, след като двете страни се присъединиха към европейския блок през 2007 година. От 1 януари 2014 година ограниченията ще бъдат отменени.

Сега гражданите на двете страни, които се присъединиха към ЕС през 2007 г., имат пълни права за свободно движение според европейското законодателство в 15 страни членки - Дания, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Полша, Словения, Словакия, Финландия, Швеция, Унгария, Гърция, Испания, Португалия и Чехия.

Други 10 страни обаче запазват някои ограничения - Белгия, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Австрия, Великобритания и Малта, и обикновено изискват българите и румънците да имат разрешително за работа.

От разширяването на ЕС през 2004 г. средно около 165 хил. души от Централна и Източна Европа работят в Холандия в сектори като земеделие, градинарство, строителство, промишленост и транспорт.

Междувременно над 1 млн. холандци на възраст под 65 години са без работа и чакат за социални помощи, отбелязва министърът.

Според предложението работодателите, които твърдят, че имат нужда от български и румънски работници, ще трябва да получат разрешение за наемането им от холандската служба по заетостта. Камп настоява тя да въведе по-строга процедура. Работодател, който се опитва да наеме българи и румънци, ще трябва да докаже, че не може да намери подходящ кандидат в Холандия или останалите 24 страни членки на ЕС.