Чуждите инвестиции у нас растат главоломно 11.10 | 15:33
Миналата година те са били 350 млн. евро, а тази – 850 млн. евро
Преките чуждестранни инвестиции у нас са се увеличили с повече от 200% през първите седем месеца на година в сравнение със същия период на миналата година. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев при откриването на нова реверсивна двушахтова варова пещ на завода на фирма "Огняново К" в Сливниц, информират от МИЕТ.
През миналата година чуждите инвестиции са били в размер на 350 млн. евро, а тази – 850 млн. евро. Този факт според министъра е доказателство за съживяване на икономическата активност в страната.
За съоръжението на фирма "Огняново К", което е второ от своя род в света, са инвестирани 18 млн. лева. С такава инвестиция българската икономика е толкова конкурентоспособна, колкото германската, посочи министърът.
Същата инсталация в Германия е построена за 12 месеца и още толкова време е било необходимо, за да бъде настроена за работа. В България целият процес е завършен за 12 месеца, похвали се Добрев.
По думите му инвестицията е изключително важна и заради двукратното увеличаване на производствения капацитет на предприятието и намаляването наполовина на енергоемкостта на производството. " Новата варова пещ в завода на "Огняново К" е доказателство, че в България се случват инвестиции дори и в период на възстановяване след икономическата криза", каза още икономическият министър.
Водещи
-
Атанас Пеканов: Прекратихме манипулирана при кабинета "Желязков" схема в МРРБ
"Секторът на хазарта трябва да бъде минимизиран", заяви вицепремиерът
26.07 | 18:00
-
Джигит се похвали в социалките с 220 км/ч по автомагистрала "Тракия"
Максимално разрешената скорост по АМ "Тракия" е 140 км/ч
26.07 | 17:20
Най-четени
-
Гюров: Решението за кандидатиране за президент не трябва да се взема припряно
"Хората не протестираха срещу бюджета на кабинета "Желязков", за да получат още от същото",...
26.07 | 12:00
-
Демерджиев: Между истината и спекулациите, има голяма разлика!
Така той коментира изявлението на Хамид Хамид
26.07 | 10:20
-
Радан Кънев: Номинацията на Йотова цели да няма коректив на управлението на Радев
В коментар на управлението на кабинета "Радев", лидерът на ДСБ посочи, че то има много малка...
26.07 | 14:30