В подкрепа на ДОСТ: Бум на желаещи в Турция да гласуват за БГ депутати 28.02 | 12:58

Два пъти е скочил броят на сънародниците в южната ни съседка в сравнение с президентския вот

От Ростислава Иванова

Близо два пъти се е увеличил броят на сънародниците ни в Турция, желаещите да гласуват на предсрочните парламентарни избори, в сравнение с пусналите гласа си на президентския вот през ноември миналата година. Това става ясно от данните, качени на сайта на ЦИК. До момента заявления за гласуване в южната ни съседка са подали 15 850 души, докато на изборите за президент бяха само 8842, а на последния парламентарен вот през 2014 г. - едва 9000 души.

Активизирането на българския електорат в Турция обаче този път не е в подкрепа на ДПС, както обичайно гласуваше тази считана за българска диаспора в южната ни съседка, а за най-големия политически конкурент на движението ДОСТ - новата партията на изгонения преди 14 месеца бивш председател Лютви Местан и групата отцепници. Вече не е тайна, че поводът за вътрешния преврат срещу Местан в партията на Ахмед Доган бе подкрепата му за Анкара, докато почетният председател на движението е обвързан с Москва.

Наскоро и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че със сигурност ще има изборен туризъм на предстоящия парламентарен вот на 26 март, но автобусите със сигурност няма да са изпратени от ДПС, а от друга партия, като намекна за партията на Местан, която се радва на силната политическа подкрепа от управляващата партия на президента Ердоган.

След Турция най-много желаещи български граждани да гласуват зад граница има във Великобритания – 4379 души. Следват Испания - с 2724 подадени заявления и Германия - с 2317 заявки за гласуване.

Във вторник изтича последният срок, в който българите, живеещи в чужбина, могат да подадат заявления, за да гласуват на предстоящите на 26 март предсрочни парламентарни избори. До момента са подадени общо над 30 000 заявления.

Оконачателният брой на секциите ще стане ясен на 4 март, като до момента ЦИК е разкрила такива само в дипломатическите ни представителства.

Според последните промени в Изборния кодекс, приети след скандали в парламента, в страните извън ЕС не може да има повече от 35 секции. За да бъде разкрита такава, трябва или да има дипломатическо представителство, или да са подадени поне 60 заявления за гласуване.

Междувременно България официална молба пред властите в Германия за позволение да се открият избирателни секции в още 14 провинции, за да се избегнат опашките от последните президентски избори заради малкото на брой места за гласуване през ноември.

Водещи

Най-четени