Европейките надживяват мъжете си 13.03 | 09:30

Продължителността на живота в Европа се е увеличила

От Елена Кирилова

Мъжете в Европа "изостават с едно поколение от жените” по продължителност на живота, твърдят от Световната здравна организация (СЗО), цитирана от DPA.

Между двата пола и между хората, живеещи в различните региони, има значителни разлики в продължителността на живота, сочи докладът на СЗО. Това се случва, въпреки че според последните статистики Европа се радва на по-добро здраве и по-голяма продължителност на живота.

Докладът, който се изготвя през тригодишни периоди, обхваща 53 държави, които имат население от 900 млн. души. В него влизат както европейски страни, така и държави от Централна Азия.

Данните сочат, че в периода 1980-2010 г. продължителността на живота в Европа се е увеличила с 5 години, достигайки средно 80 г. за жените и 72,5 г. за мъжете.

Като цяло статистиката за Европа е доста добра - 9 от 10 страни в света с най-голяма продължителност на живота се намират именно в Европа.

"Като цяло обаче мъжете изостават от жените с цяло поколение, тъй като и през 2010 г. те не са достигнали средната продължителност на живота при жените през 1980 г.", подчертава един от авторите на изследването Риту  Сидана.

По думите му разликата между максималната и минималната продължителност на живота на мъжете е 17 години, а при жените тя е 12 години.

Според проучването 80% от смъртните случаи във включените в доклада страни са причинени от неинфекциозни заболявания, включително инфаркти, рак и инсулти. Всички те са пряко свързани с употребата на цигари и алкохол.

Анди Хейнс от Лондонския университет по хигиена и тропическа медицина твърди, че въпреки това Европа остава континентът с най-висока консумация на алкохол в света. По думите на Хейнс 6,5% от смъртните случаи се дължат именно на консумацията на алкохолни напитки. Статистическите данни показват, че всеки европеец изпива по 10,6 литра чист алкохол в рамките на година.

Вторият също толкова сериозен проблем пред Европа е фактът, че тя е изправена пред застаряване на населението и непрестанна урбанизация.

През 2010 г. хората над 65-годишна възраст са били 15% от населението, но се очаква около 2050 г. те да надхвърлят една четвърт от населението. От своя страна, урбанизацията е обхванала 70 на сто от населението в Европа. Продължаването на този процес означава и задълбочаване на затлъстяването, липсата на физическа активност и замърсяването на въздуха. В 80% от проучените страни замърсяването на въздуха надвишава стандартните норми.

Въпреки тази лоша статистика, европейският регион може да се похвали с най-ниската смъртност в света, твърди БТА. Тя е спаднала с 54% между 1980 и 2010 г. Значително намаление е отчетено и при женската смъртност - с около 50 на сто за същия период.

Намаляването на броя на пътните инциденти, причинени от употребата на алкохол, разкрива и защо все по-малко европейци загиват при произшествия на пътя.

Броят на самоубийствата във всички проучени страни също се е понижил с около 40 на сто.

Водещи

Най-четени