Каракачанов: Закриването на наборната служба беше голяма грешка 07.05 | 12:09

Ако има конфликт, как необучени военни ще защитават България, запита ввоенният министър

От iNews.bg

Новият ни виццепремиер и военен министър Красимир Каракачанов отново се обяви в защита на връщането на наборната военна служба. Освен това той разкритикува правителството на Сергей Станишев за ликвидирането й. "Закриването на наборната служба през 2008 г. беше изключително прибързано и грешно като политическо решение на Тройната коалиция”, каза той в интервю за БНР. "Както виждате, дебатът в Европа, в натовските държави за връщането на наборните служби тече отдавна. Нека да има дебат в българското общество и това е полезно”, призова Каракачанов.

Според него наборната военна служба дава възможност на всички български младежи да изпълнят своето конституционно задължение – защита на отечеството. Това е въпрос на дълг на всеки български гражданин. "Ако си представим един конфликт - как необучените български младежи ще могат да изпълнят своето задължение да защитават страната си", риторично запита Каракачанов, предаде "Фокус".

"Кой е казал, че ще имаме армия, която няма да е добре финансирана, оборудвана и обучена? Ако службата бъде въведена, ще влизат наборите, които са навършили пълнолетие. Ако добре организираме нещата, логиката на това да търсим въвеждане на военно обучение в средните училища е още от следващата година", допълни той. По думите му са необходими и преподаватели, които да извършват това обучение. Което обаче не е лесен процес. Той подчерта, че в сегашната програма за управление е записано военното обучение в училищата и доброволната служба. "Мисля, че общественото мнение в страната е да бъде възстановена наборната военна служба", добави военният министър.

По отношение на закупуването на нов изтребител за българските ВВС, Каракачанов коментира, че България не може да си позволи скъпи самолети. "Въпросът е първо експертно и технически, второ финансово и чак тогава политиците трябва да вземат решение", уточни той.

Водещи

Най-четени