Приеха на първо четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс 15.11 | 10:02

С тях се регламентира контрол върху движението на стоки с висок фискален риск

От Мая Александрова

Парламентът започна работа днес с гласуване на първо четене на промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. С тях се регламентира фискален контрол върху движението на стоки с висок
фискален риск на територията на страната.

Въвеждането на мярката цели предотвратяване на неплащането на данъци и защита на фиска. Фискалният контрол върху движението на стоки с висок фискален риск ще се осъществява на територията на цялата страна от НАП и митниците, оправомощени от изпълнителния директор на НАП. Ще обхваща движението на всички стоки с висок фискален риск, независимо от мястото на получаване на стоката.

Фискалният контрол няма да се прилага по отношение на стоките под митнически режим. Списъкът на стоките ще бъде утвърждаван със заповед на министъра на финансите по предложение на изпълнителния директор на НАП.

С предложените промени се уреждат правомощията на органите по приходите, които ще осъществяват фискалния контрол. Те ще имат право да спират транспортни средства на фискални контролни пунктове; да изискват и извършват проверка на документите, придружаващи стоката; да извършват проверка и оглед на превозваната стока; да изискват представянето на документ за самоличност от водача на транспортното средство; да изискват от водача на транспортното средство да декларира данни за вида и количеството на стоката, за изпращача и получателя и за мястото, датата и часа на получаване на стоката; да поставят и отстраняват технически средства за контрол на транспортното средство, с което се превозва стоката, и др.

С предложения законопроект се уреждат подробно процедурите по извършване на фискален контрол, задълженията за лицата в производството по фискален контрол, редът за обжалване на действията на органите по приходите и др.

Със законопроекта се предлагат и промени, свързани с усъвършенстване на единната сметка за плащане на данъци и задължителни осигурителни вноски. Създава се правна възможност за разсрочване и отсрочване на задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски при облекчени условия за по-дълъг период и в по-голям размер, съобщава агенция "Фокус".

Водещи

Най-четени