Без изненади при жените в първия ден на Ролан Гарос, Родик и Мелцер отпаднаха 28.05 | 07:43

Американецът отстъпи на Никола Маю, а австриецът на Михаел Берер още на старта на турнира

Без изненади при жените започна Откритото първенство на Франция по тенис, като фаворитките взеха своето и продължиха напред

Винъс Уилямс се класира успешно за втори кръг, след като постигна труден успех с 4-6 6-1 6-3 над аржентинката Паула Ормаечеа.

Двубоят не се оказа лек за Винъс, която трябваше да заличава пасив от един сет, загубен още в началото. В последствие обаче Уилямс намери играта на традиционния неудобния за нея клей, като опитът й помогна да продължи напред.

Задачата на Винъс Уилямс във втори кръг обаче се очертава много тежка, имайки предвид, че там най-вероятно я очаква мач срещу поставената под №3 в схемата Агнешка Радванска. Полякинята излиза срещу сръбкинята Бояна Йовановски, а при успех ще премери сили и с Винъс Уилямс.

Шампионката от US Open Саманта Стосър също започна успешно участието си на турнира. Австралийката постигна категорична победа 6-4 6-0 над състезаващата се за Великобритания Елена Балтача.

Стосър имаше по-сериозни проблеми единствено в първия сет, където Балтача оказа по-сериозна съпротива, но във втората част една от фаворитките за титлата наложи високо темпо и премаза своята съперничка.

Във втори кръг Стосър ще се изправи срещу победителката от двубоя между Ирина Фалкони (Италия) и Едина Галовиц-Хал (Румъния).

Към втори кръг продължи и шампионката от 2009 година Светлана Кузнецова, която също бе безкомпромисна спрямо хърватката Миряна Лучич - 6-1 6-3. В следващия кръг поставената под №26 рускиня ще се изправи срещу победителката от мача между Катерина Бондаренко (Украйна) и Чан Юн-Ян (Тайван).

Във втори кръг ще играе и поставената под №20 чехкиня Луцие Шафаршова, която даде само два гейма на Анастасия Якимова от Беларус - 6-2 6-0. Следващата опонентка на Шафаршова ще бъде някоя измежду Мария Хосе Мартинес Санчес (Испания) и Ева Бирнерова (Чехия).

Ана Иванович стартира с победа над Лара Арубарена-Весино (Испания) с 6:1, 6:1. Сръбкинята направи 5 аса и записа 27 печеливши удара, както и 21 непредизвикани грешки. Испанката пък завърши мача само с четири печеливши удара.

Номер 10 в схемата Ангелик Кербер (Германия) също се класира за втория кръг. Тя победи китайката Чжан Шуай с 6:3, 6:4. Италианката Сара Ерани отстрани Кейси Делакуа (Австралия) с 4:6, 6:2, 6:2.

Напред продължава и състезаващата се за домакините Ирена Павлович, която постигна успех с 6-4 7-5 над Кай-Чен Чанг от Тайван.

За следващия кръг се класира и друга представителка на Франция - Матилде Йохансон, която сломи с 5-7 7-6 6-4 Анастасия Родионова.

При мъжете една от най-големите сензации в първия ден сътвори Анди Родик, който отпадна от Никола Маю (Франция) след поражение с 3:6, 3:6, 6:4, 2:6. Маю, който е номер 88, направи 13 аса и стигна до победата за 2:22 часа. Французинът направи седем пробива в двубоя, включително и в последния гейм.

Юрген Мелцер също отпадна след малко очаквана загуба от Михаел Берер (Германия) - 6:7 (5), 4:6, 6:2, 6:2, 6:3.

Макар и контузен Хуан Мартин Дел Потро се класира за втория кръг. Номер 9 в схемата Дел Потро победи с 6:2, 6:7 (5), 6:2 6:1 Алберт Монтанес (Испания). Аржентинецът загуби втория сет след тайбрек с 5:7, но в следващите два сета даде на съперника си само три гейма. Във втория кръг Дел Потро ще играе с Едуард Роже-Васелин (Франция).

Представителят на домакините Жо-Вилфред Цонга победи в първия си мач Андрей Кузнецов от Русия с 1:6, 6:3, 6:2, 6:4. Номер 159 в света Кузнецов, който не е играл мач на сингъл на голям турнир тази година, изненадващо спечели първите пет гейма на мача. Френският тенисист обаче успя да стигна до успеха, след като спечели следващите три сета срещу 21-годишния си съперник. Във втория кръг Цонга ще играе с германеца Седрик-Марсел Щебе.

Победи постигнаха и Фернандо Вердаско и Станислас Вавринка. Испанецът отстрани Стив Дарси (Белгия) с 6:3, 6:2, 7:6(4),  а Вавринка се наложи над Флавио Чипола (Италия) с 6:3, 6:3, 4:6, 3:6, 6:2. Испанецът Пабло Андухар победи Виктор Ханеску (Румъния) с 6:1, 2:6, 1:6, 6:3, 6:1.

Хуан Карлос Фереро спечели срещу Джонатан Дасниер от Франция с 6-1, 6-4, 6-3 и във втория кръг испанецът ще играе с номер 21 Марин Чилич, който победи Даниел Муньос (Испания) с 6-4, 6-4, 7-5.

Италианецът Фабио Фонини пък се наложи над Адриан Манарино (Франция) със 6-0, 7-5, 6-1.