Англия се кълне: Няма да дискриминираме българите 17.01 | 11:00

Вигенин получи уверение от британския си колега, че там ще ни третират като равни

От Христина Рафаилова

Българите, които плануват да търсят късмета си във Великобритания, може да се чувстват по-спокойни, че няма да бъдат посрещнати от банда бесни поданици на кралицата. 

Страната ни получи официално уверение, че сънародниците ни на Острова няма да бъдат обект на дискриминация. Това стана по време на срещата между външния министър Кристиан Вигенин и британския му колега Уилям Хейг.

Двамата направиха съвместно изявление, в което беше признат приносът на нашите съграждани за развитието на икономиката на Обединеното кралство. 

"Потвърждаваме, че свободното движение на работници в ЕС на недискриминационен принцип е важна част от Единния пазар и фактор за растеж, конкурентоспособност и заетост", каза дипломат номер 1 на Англия. 

Предстои да бъде подписано писмо, което да засили работата на властите в двете държави срещу трудовата експлоатация и нарушаването на принципа за свободно движение на европейските граждани. 

"Ние потвърждаваме нашия ангажимент към развиване на силни и продуктивни двустранни отношения. Като партньори в рамките на ЕС и НАТО Великобритания и България споделят редица общи интереси", заявиха двамата министри. 

По време на срещата си Вигенин и Хейг са дискутирали усилията за успешно преодоляване на последиците от глобалната финансова и икономическа криза. 

"По-специално се спряхме на усилията на нашите правителства да бъдат предприети адекватни мерки както в рамките на ЕС, така и на национално ниво, с цел да бъде ускорен икономическият растеж и подобрена конкурентоспособността", заявиха те. Те са фокусирали вниманието си върху намаляването на регулаторната и административната тежест за бизнеса, завършване на изграждането на Единния пазар на услуги и на Единния цифров пазар, както и сключването на амбициозни търговски споразумения на ЕС с водещи държави. 

Двамата са дискутирали и разширяването на ЕС. Те изразиха загриженост по отношение на липсата на напредък към европейска интеграция в Босна и Херцеговина. 

"Потвърдихме отново, че Източното партньорство продължава да бъде приоритет на ЕС. Ние считаме Украйна за важен международен партньор и подчертаваме, че договореното Споразумение за асоцииране, включващо Споразумение за дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия продължава да бъде открито за подписване", коментираха министрите. 

Двете страни ще продължават да работят съвместно в областта на енергетиката, особено в контекста на стремежа на България да увеличи диверсификацията на енергийните си доставки.

Водещи

Най-четени