Бизнес климатът у нас е с влошени показатели 17.12 | 18:00
Регулаторен, фискален и енергиен натиск притесняват фирмите

Бизнес климатът в България се е влошил през 2015 год.сочи изследване на Българската стопанска камара. Петдесет процента от анкетираните са посочили, че се е усетило влошаване на условията за правене на бизнес в страната през 2015 г., като така техният дял се покачва с цели 16 процентни пункта спрямо година по-рано, въпреки че сумарно броят на отговорите "влоши се" и "без промяна" са били на сходно ниво. Тези два отговора са избрани от повече от 80% от запитаните. Само 10% от анкетираните 734 мениджъри от всички отрасли на икономиката са на мнение, че условията за правене на бизнес през изтичащата година са отбелязали подобряване спрямо миналата година.
Анкетата на Българската стопанска камара е отчела и влошаване на състоянието на фирмите спрямо 2014 г. - в миналогодишното изследване броят на мениджърите, които са отговорили, че бизнес климатът се подобрява, е надвишавал мненията, че средата се влошава, докато през тази година четири пъти повече анкетирани са изтъкнали, че условията за правене на бизнес се влошават спрямо индивидите, които са на противоположната позиция. И през 2014, и през 2015 г. по 47% от запитаните са отговорили, че не регистрират промяна в положението на бизнеса си.
Най-силно одобрение от бизнеса среща идеята за отстраняване на минималните осигурителни доходи, както и за премахването на данъка върху добавената стойност върху храните. Освен това бизнесът настоява за реформи в сферата на енергетиката, като тези мерки са подкрепени от 77% от запитаните. Почти същият е делът на мениджърите, които са на мнение, че предложенията за въвеждане на нови данъци са силно негативен феномен, а повече от половината от участниците в анкетата посочват, че допълнителното повишаване на минималната работна заплата е сред факторите, които водят до влошаване на бизнес средата у нас. Повече от 60% смятат, че "правото на избор" на пенсионен фонд също е вредна мярка.
Средно 39% от анкетираните дават положителна оценка за работата на данъчната администрация и местната власт. Освен това спада доверието в Народното събрание, президента и Министерски съвет. Най-слабо е в доверието в съдебната система, като едва 2% от запитаните са посочили, че вярват на българските съдилища.
Седемдесет процента от запитаните са на мнение, че корупцията през 2015 г. се е увеличила, 63% от тях считат, че има ръст на престъпността, 57% са на мнение, че сивата икономика през годината е била на по-високо равнище, отколкото през миналата, а според 53% от тях регулациите са нараснали.
Водещи
-
Софийският районен съд осъди Васил Михайлов, син на пернишкия прокурор Бисер Михайлов
Прокуратурата настояваше за по-тежко наказание от 11 години и 11 месеца лишаване от свобода и...
11.04 | 17:40
-
Столично училище жертва входа си заради хазартна зала
Драматичният случай се е разиграл през 2019-2020 г., когато училището получава нареждане от...
11.04 | 17:20
-
Протест в памет на Сияна ще блокира пътя край Телиш
Обходни маршрути и организация на движението
11.04 | 16:59
-
ГДПБЗН с нова техника и важни препоръки за Великден
Увеличение на засегнатите от пожари площи
11.04 | 16:45
Най-четени
-
Шефът на АПИ към бащата на Сияна: Апелирам да даде конкретни имена на заплашвани служители
"Никой никога не е заплашвал или спирал служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ да...
11.04 | 14:45
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
Брокер с прогноза за цената на имотите при влизането ни в еврозоната
Първият фактор - високото търсене повишава цената. Освен това има и ниско предлагане.
11.04 | 14:30
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45