Догодина ни сполита зърнена криза? 19.10 | 13:56
Заради сушата в Добруджа и Централна България състоянието на засетите с пшеница площи е критично

Ако сушата продължи, може да се наложи да внасяме жито. Това неизбежно ще се отрази на цената на хляба. В Добруджа, житницата на България, от 4 месеца не е паднала и капка дъжд.
От Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) разпространиха официална декларация до ресорните институции и медиите, в която се настоява правителството да обърне необходимото внимание на зърнопроизводството като един от основните отрасли в сектор "Земеделие”. От организацията излагат своите притеснения относно разпределението на средствата за сектора за 2013 г. и съпътстващите затруднения, с които се сблъскват производителите от бранша.
В декларацията са посочени и други тревоги на производителите - липсата на национални доплащания в бюджета за 2013 г., намаляването на средствата за земеделие като цяло, както и липсата на конкретика относно разпределението на предвидените 240 млн. лева за сектора.
Според представените данни в някои региони реколтата от царевица и слънчоглед достига едва около 30% от обичайните добиви.
На този етап не са обсъждани дати за протести в редиците на зърнопроизводителите.
Миналата седмица председателят на земеделската комисия в парламента Десислава Танева заяви, че "няма драма и затова хлябът няма да поскъпва". Според нея има достатъчно зърно.
По засетите преди месец с пшеница ниви по нищо не личи, че в земята има семена.
"Лошо ще стане, ако не падне дъжд в близките дни, тъй като пшеницата няма да може да поникне и ще поникне по-късно по време на зимата. Тогава тя няма да е достатъчно закалена и се очакват измръзвания. Дано продължи повече тази топла есен и падне дъжд, иначе нещата могат да излязат извън контрол”, изрази тревогата си пред bTV зърнопроизводителят Иван Гочев.
Според негови колеги състоянието на площите в Централна България e още по-критично, тъй като на места е паднал дъжд едва около 5 литра на квадратен метър.
"Аз все се надявам, че зимата ще падне малко влага, но тази реколта, която е получихме, тази пшеница – 640-650 килограма, може би няма да я има още една-две години. Защото, знаете, едно поле като се обърка 5-6 години няма оправяне”, казва Георги Маринов, председател на земеделска кооперация в с. Победа.
Заради сушата в момента никъде не се оре, защото машините се чупят. Земеделците чакат да падне дъжд, за да подготвят земята за сеитба на слънчогледа и царевицата през пролетта.
Водещи
-
Парад на класически автомобили превърна Бургас в столица на ретро красотата
Най-атрактивните возила бяха отличени със специални награди.
07.07 | 12:14
-
Предвиждат промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки
От началото на тази година в страната ни са извършени 14 органни трансплантации
07.07 | 11:59
-
Невиждано досега дълго хоро се изви на площада в стамболовското село Царева поляна
Той събра с обич към родния край земляци, роднини, приятели от близо и далеч.
07.07 | 11:45
-
Опитните градинари препоръчват използването на амоняк за торене на пипер
Как се приготвя разтворът за поливане
07.07 | 11:15
Най-четени
-
Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната
Предупреждение за бюджетния дефицит
07.07 | 09:50
-
Предупредителни кодове за опасни жеги в цялата страна
В голяма част от България се очаква температурите да преминат 40 градуса
07.07 | 08:00
-
Затварят таверните на открито в Гърция от 12 до 17 часа
Затваряне на заведения и сериозни глоби
07.07 | 09:45
-
Приемането на еврото навлиза в последната фаза
Приемане на еврото през следващата година
07.07 | 10:14