ЕК дава подкрепа за средства от ЕС за испанския банков сектор 30.05 | 16:18
Освен Испания и Кипър се сочи за страна със спешна нужда от реформи

Ако Испания може представи един добър бюджетен план за 2013 и 2014 година, ЕК е готова да удължи срока за сваляне на бюджетния дефицит на страната. Това каза европейският комисар по икономическите и парични въпроси Оли Рен на специална пресконференция в Брюксел.
Комисията препоръчва на Испания да продължи консолидацията в страната, предвид големите дефицити и на отделните си провинции.
От ЕК дадоха съгласие да се отпуснат средства за испанския банков сектор по линия на Европейския механизъм за финансова стабилност. Оценката на Комисията е, че Испания е изправена пред сериозни дисбаланси, като във финансовия сектор са необходими спешни мерки.
В унисон с казаното от Брюксел, днес, 30 май, Мадридската фондова борса достигна деветгодишно дъно. Основният ѝ индекс е стабилно под границата от 6 000 пункта – 5980,10 пункта.
Европа и кризата
Освен Испания като грешник в ЕС беше посочен и Кипър, където ЕК също вижда големи проблеми и спешна нужда от корекция.
При Словения има дисбаланс на банковия сектор, както и при капиталовите инвестиции, каза Оли Рен.
Италия също има за какво да се замисли, тъй като износът на страната се влошава, а това означава загуба на конкурентоспособност. При Франция тенденцията е подобна, има загуба на конкурентоспособност, каза Рен.
Конкретната препоръка на ЕК за еврозоната е страните с излишъци във валутния съюз на ЕС да пренасочват средствата към сектори, които имат нужда от това.
Специално за Германия има препоръка за увеличение на заплатите там, където е възможно. Комисията призовава и за по-добър достъп на жените до трудовия пазар, посредством конкретни мерки – данъчни облекчения и грижа за майките и техните деца, която се изразява в строеж на детски заведения, където да има грижа за децата, за да могат майките да работят спокойно.
Същевременно Жозе Мануел Барозу уточни, че по-тясната интеграция на еврозоната означава и създаване на банков съюз. Идеята на Брюксел е за единна гаранционна банкова система и паневропейски регулаторен орган специално за еврозоната. Барозу счита, че все повече страни гледат благосклонно на предложението на ЕК, макар че Германия – най-мощната европейска икономика, все още е против.
Като цяло препоръките на ЕК за борба с кризата в Европа обхващат широк кръг от въпроси, включително публични финанси и структурни реформи в области като данъчното облагане, пенсионната система, публичната администрация, услугите, както и въпроси, свързани с пазара на труда, особено младежката безработица.
Към страните със специфична програма (Гърция, Португалия, Ирландия и Румъния) ЕК отправя само една препоръка: да изпълнят мерките, договорени в рамките на техните програми.
Водещи
-
Новата сесия в НС: Стари спорове между народните избраници (ОБЗОР)
На прицела на депутатите беше и Наталия Киселова
29.04 | 21:00
-
12-годишно дете с две счупени ръце след побой в Луковит: Брало чужди джанки
След протест задържаха за 72 часа заподозрения
29.04 | 20:30
-
Без новия ни F - 16 на парада за Гергьовден
Българския трибагреник на 6 май ще развеят трите вертолета – Ми-17 и два Кугъра, а на жълтите...
29.04 | 20:15
Най-четени
-
Временен технически проблем възпрепятства достъпа до официалния сайт на Националната агенция за приходите
Данъчната администрация съветва гражданите да използват Chrome или Edge
29.04 | 12:30
-
Трагедия: Камион уби оперния певец Богомил Спиров
Солистът на Музикалния театър е бил блъснат на пътя, докато карал мотора си
29.04 | 14:00
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
-
Нови ваксини в имунизационния календар
„Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни,...
29.04 | 13:20