Икономическата свобода у нас се подобрява 14.01 | 16:21

Страната ни се нарежда на 61-во място в света и 28-о в Европа

От Десислава Маданска

България е постигнала един от най-високите си досегашни резултати в тазгодишното издание на Индекса на икономическа свобода на фондация "Херитидж” и списание "Уолстрийт Джърнъл”, съобщават от Института за пазарна икономика (ИПИ). Спрямо предходната година показателят се покачва с 0,7 пункта.

По този показател страната ни се нарежда на 61-во място в света и 28-о в Европа.

В категорията "Ефикасност на регулациите" България получава по-добри от средните за света оценки. Традиционно страната ни показва най-добри резултати по отношение на фискалната свобода - ниски данъци и овладян дефицит, както и при свободата на търговията.

От изследването става ясно, че България е една от държавите, подобрили най-чувствително икономическата си свобода през последните 20 години. В същото време ниската изходна база в средата на 90-те години и спрелият напредък вследствие на икономическата криза не позволяват на страната да достигне резултатите на "предимно свободните”държави, които заемат от 6-то до 35-то място в класацията и се нарежда при "умерено свободните" икономики.

Най-голям напредък пред последните 20 години страната ни бележи по отношение на индикаторите за фискалната и монетарната свобода, благодарение преди всичко на въвеждането на валутния борд и на консервативната бюджетна политика.

Първенец в класацията за 20-а поредна година е Хонконг, като страната остава лидер в класацията по икономическа свобода. На второ място отново е Сингапур, но разликата между двете страни постепенно се стопява.

От 2009 г. насам Австралия заема третото място.

Швейцария е единствената европейска страна, която постига резултат над 80 точки, което я поставя в групата на "свободните икономики”, заемащи първите 5 места в класацията. Сред десетте най-свободни икономики в света има още две европейски страни. Това са Ирландия и Дания, които се характеризират като "предимно свободни”.

САЩ продължават да губят позиции – тенденция, която продължава и през 2014 г. От 2007 г. насам резултатът на най-голямата световна икономика се е влошил с 6 точки, като по този начин страната пада до 12-то място.

След няколко поредни години на застой средната оценка за икономическата свобода по света се покачва с 0,7 пункта.  

Водещи

Най-четени