Искаме разрешение от ЕК да подпомогнем тютюнопроизводителите 10.12 | 10:56
В тези региони ще настъпи социална криза

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов поиска пред еврокомисаря по земеделие Дачиан Чиолош създаване на мярка за подпомагане на тютюнопроизводителите по Програмата за развитие на селските райони, съобщиха от министерството.
Министър Найденов е обяснил, че ще се търсят резерви за подпомагане на тютюнопроизводителите в най-бедните региони на страната.
"Изправени сме пред социална криза в тези региони заради спирането на субсидиите", е обяснил министърът, цитиран от пресцентъра.
Найденов е поискал подкрепа и за прехвърляне на средства от мерките със слаб интерес по ПРСР към тези с по-голям.
Дачиан Чиолош е обяснил, че няма проблем да се прехвърлят средства на национално ниво между мерките в една ос. Ако искате обаче от една ос към друга трябва да ни представите сериозни аргументи, е казал еврокомисарят.
iNews припомня, според европейските договорености с България, тази година е последната, в която тютюнопроизводителите можеха да получат национални доплащания. От следващата година те ще бъдат спрени, а производството трябва да бъде пренасочено към други култури.
Именно заради това вече повече от година производителите организират протести с искане за удължаване на срока на държавната помощ. Според тях производството на тютюн няма много алтернативи.
Нотифицираната държавна помощ за 2011 г. И за 2012 г., която тютюнопроизводителите ще получат, е 143 млн. лв.
При преизпълнение на бюджета тютюнопроизводителите ще получат почти половината от тези пари през юли или август 2011 г.
Водещи
-
Божидар Божанов: Политическата криза се завръща заради зависимостта на управляващите от Пеевски
Бяхме и ще останем неотстъпчиви за върховенството на закона, категоричен е той
27.09 | 13:40
-
Алекс Николов: Утре излизаме, за да оцветим медала в злато
България ще играе на 28-и от 13.30 ч.
27.09 | 13:20
-
Петков номинира Благомир Коцев за член на Изпълнителния съвет на ПП
"Продължаваме промяната“ застава твърдо зад арестуваните си представители в местната власт
27.09 | 12:40
-
България е на финал на световното първенство по волейбол
Родните национали победиха Чехия с 3:1 гейма
27.09 | 12:00
Най-четени
-
Световен ден на туризма е
София го отбелязва с безплатни пешеходни и автотурове на градския транспорт
27.09 | 10:00
-
Язовир "Жребчево" пресъхва - нивото му е под 19%
Водоемът е пети по обем и четвърти по площ в България
27.09 | 10:20
-
Проф. Георги Близнашки: Големият проблем е корупцията на всички равнища
Изкушенията на властта са големи, добави конституционалистът
27.09 | 11:00
-
Константин за клипа с Емрах: Съжалявам и се извинявам
27.09 | 11:20