Средната заплата към края на септември у нас е 704 лева 08.11 | 13:08
Най-високи заплати получават заетите в "Създаване и разпространение на информация"

Средната месечна работна заплата третото тримесечие на годината е 693 лева, показаха данните на Националния статистически институт (НСИ). Към края на септември средномесечната заплата достига 704 лева. През август пък има спад до 683 лева, след 691 лева средно през юли.
По тази причина не е чудно, че средномесечната заплата намалява с 0,9% спрямо предходното тримесечие. На годишна база обаче има ръст от 8,6 на сто, допълват от статистическия институт.
Секторите, където е регистриран най-голям ръст на заплатите са в секторите селско, горско и рибно стопанство (5,5%), както и в строителството (1,9%). В същото време през третото тримесечие най-значително е понижението на месечните възнаграждения при операциите с недвижими имоти (с 11,1%), и при заетите сфинансови и застрахователни дейности (с 6,2 на сто).
На годишна база обаче заетите в областта създаване и разпространение на информация и творчески продукти и далекосъобщения са с 21,4% по-високо заплащане. Наетите в тази сфера получават и най-високите заплати към края на септември - 1 558 лева, по данни на НСИ.
В сектора "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" средната заплата е 1 429 лева, а в сектора "Финансови и застрахователни дейности” - 1 340 лева.
Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности "Административни и спомагателни дейности" (438 лева), "Хотелиерство и ресторантьорство" (458 лева).
Към края на септември броят на заетите лица, наети по трудово и служебно правоотношение, намалява с 10,7 хил. Това показа статистиката на Националния статистически институт (НСИ). В процентно изражение промяната е с 0,5% в посока надолу спрямо данните за края на предходното тримесечие.
Общо броят на заетите е около 2,19 млн. души, допълват от статистиката.
Най-голямото намаление се наблюдава в сферата на операции с недвижими имоти (-13,2%) и хотелиерство и ресторантьорство (-12,7%). Ръст обаче има в селското, горското и рибното стопанство (2,8%), както и при заетите в управлението на отпадъците, доставка на вода и канализационни услуги - с 1,6 на сто.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Преработваща промишленост” и "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - съответно 22,7 и 17,8%.
На годишна база наетите лица по трудово и служебно правоотношение са с 9,3 хил., или с 0,4%, допълват от НСИ.
Водещи
-
Заради черния леопард: БХРА иска компенсации от държавата
Бизнесите са били принудително затворени по време на търсенето
06.07 | 13:40
-
Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове
Това правителство преследва много упорито всички заложени цели, заяви тя
06.07 | 13:20
-
Иван и Андрей с ново риалити шоу за Нова телевизия
Обект на шоуто ще бъдат ремонти и креативност
06.07 | 13:00
-
Ползи и вреди от всекидневната консумация на диня
06.07 | 12:41
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
Тя е под българско председателство
06.07 | 11:20