"Лукойл" ще си търси правата в съда 28.07 | 17:34
За 10 г. "Лукойл" е платил 21.33 млрд. лв. данъци и е инвестирал 2.35 млрд. долара

Не знам как се стигна до това положение. Това заяви днес на извънредна пресконференция председателят на Управителния съвет (УС) на "Лукойл Нефтохим-Бургас" Валентин Златев.
Причина за събитието стана отнемането на лиценза за данъчен склад на "Нефтохим Бургас" и Нефтен терминал "Росенец", които са собственост на компанията. По този начин двете предприятия на практика спряха работа.
Според Златев групата от компании, в която мажоритарен дял има руската "Лукойл", може да си търси нарушените от българската държава права в съда, пише econ.bg
По неговите думи за период от 10 г. (в който не се включват първите пет месеца на тази година) компанията е била най-големият данъкоплатец, инвеститор и износител в страната.
Според представените данни, за периода са били платени 21.33 млрд. лв. данъци и са били направени инвестиции, възлизащи на 2.35 млрд. долара. По време на днешното събитие също така беше отречено, че площадката на рафинерията в Бургас е била затворена, тъй като не отговаря на Наредба 3 за контрола на измервателните средства, подлежащи на митнически контрол.
Проблемът бил всъщност в недостатъчното време. Също така беше опровергана информацията, че рафинерията внася готови продукти от Русия, както обяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма в началото на месец май.
По повод планираната за тази сутрин и впоследствие провалила се среща между представители на "Лукойл-Нефтохим", Агенция "Митници" и Министерството на финансите (МФ), шефът на нефтената компания коментира, че тя е била отменена от МФ, без да бъде дадено каквото и да било обяснение. Златев също така коментира, че е останал с впечатление, че въпросът е бил разрешен миналата седмица, когато се проведе среща между представители на рафинерията и на държавата.
iNews припомня, че подобно мнение изрази вчера и говорителят на "Лукойл" Дмитрий Долгов, който заяви че е останал с впечатление, че е била постигната договореност за отлагане на поставянето на измервателните уреди до края на годината. По този повод шефът на УС на бургаската рафинерия коментира, че е било ясно, че поставеният срок няма как да бъде реализиран още в самото начало на операцията. Той даде пример със сложно устройство, което не се произвежда серийно и за създаването на което са нужни три години.
Тази теза беше подкрепена от началника на главното управление за нефтопреработка и нефтохимия в "Лукойл" Олег Дуров, който коментира, че италианското правителство е дало срок от 5 години на компания от нефтопреработвателния сектор, за да монтира необходимите уреди.
Водещи
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15
-
АПИ променя движението по магистралите "Хемус" и "Струма"
Ще има две ленти към Варна и морето, за да се облекчи пътуването през трите почивни дни
23.05 | 11:30
-
Асена Сербезова осъди Прокуратурата за 50 000 лева
"По време на проверките срещнах хора. И на полицаи, и на прокурори им личеше вербално и...
23.05 | 11:15
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
Най-четени
-
Общо 48 000 зрелостници се явиха днес на втория държавен зрелостен изпит
Английският език води при избора на зрелостниците
23.05 | 09:14
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45
-
Калин Вельов напусна поста на заместник-министър на културата
Калин Вельов е назначен за заместник-министър на културата на 05.09.2024 г.
23.05 | 10:30
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45