Бойкот, завист или факт!? Само 5 от 4000 у нас номинирани за „Почтен магистрат“ 04.07 | 13:20
Правосъдното министерство обяви първия по рода си конкурс преди три месеца
Само пет номинации са направени в първия по рода си конкурс у нас за "Почтен магистрат", който Министерството на правосъдието обяви преди близо три месеца. Това показва справка на интернет-страницата на ведомството, ден преди изтичането на крайния срок за номинации, предаде БГНЕС.
Победителят трябва да стане известен най-късно на 13 юли. В България има около 4000 действащи магистрати - съдии, прокурори и следователи. Към първоначално номинираните четирима магистрати, наскоро е било добавено и името на съдия Павлина Панова, която е зам.-председател на ВКС, ръководител на Наказателната колегия и неуспял кандидат за поста на съдия №1.
Панова е фаворит за наградата заедно с друг публично известен магистрат – прокурорът от Върховната касационна прокуратура Божидар Джамбазов. Останалите номинирани са софийският прокурор Станимир Димитров, прокурорът от Елхово Тодор Куюмджиев и бившият зам.-министър на правосъдието и настоящ съдия в Апелативен съд – Пловдив Севдалин Божиков.
Засега от ведомството на Екатерина Захариева не разкриват организациите или лицата, които са подали номинациите на петимата магистрати. Наградата "Почтен магистрат" няма финансово изражение. Отличените магистрати ще получат диплом и плакет на Министерство на правосъдието.
Номинираните магистрати трябва да бъдат "уважавани, благородни, достойни, почитаеми, достопочтени”, пише в информацията за конкурса на страницата на правосъдното министерство.
Своеобразният бойкот на конкурса, който се провежда под патронажа на правосъдния министър, може да се дължи на първоначалната реакция, при която част от магистратските организации у нас изразиха недоволство, че не са били поканени да журират при определянето на победител.
Имаше и коментари дали тези съдии, прокурори и следователи, които не са номинирани или не спечелят приза "почтен магистрат”, ще бъдат смятани за недостойни да са част от правосъдната система.
Седемчленна комисия ще определи първият носител на наградата "Почтен магистрат”. Председател на Комисията е Александър Арабаджиев - съдия в съда на ЕС, а членове са: Румен Ненков, конституционен съдия; Ралица Негенцова, председател на Висшия адвокатски съвет; проф. Сашо Пенов - декан на юридическия факултет на Алма Матер; Атанас Атанасов - председател на Съюза на съдиите в България; Евгени Иванов - председател на Асоциацията на прокурорите в България и Силвия Великова - журналист в БНР.
Към годишната награда "Почтен магистрат" се предвиждат още две допълнителни награди - "Студентска награда", която ще бъде връчена на магистрат, за когото са гласували най-много студенти по право и "Журналистическа награда", която ще бъде връчена на магистрат, за когото са гласували най-много журналисти от различни български медии.
Водещи
-
Ще има ли кабинет с втория или третия мандат? (ОБЗОР)
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че партията му ще върне папката празна
27.11 | 21:01
-
Швейцария оправда "Креди Сюис" по делото за пране на пари от Брендо
То е срещу българска престъпна група
27.11 | 20:45
-
Слави: Не съм водил разговори с г-н президента Силви Кирилов да стане служебен премиер
Той коментирай възможността Силви Кирилов да стане служебен премиер, ако бъде избран за...
27.11 | 20:30
-
Шести протест на "Правосъдие за всеки" срещу избора на главен прокурор
Демонстрантите отправиха нов призив към Народното събрание
27.11 | 20:15
Най-четени
-
Биткойнът удря $500 000 до 2027 г.?
Регулациите на държавно ниво ще направят пазара по-стабилен
27.11 | 15:20
-
Европа е изправена пред риск от по-скъпа енергия
Това се дължи на очакваната най-студена зима след военното нахлуване на Русия в Украйна през...
27.11 | 15:00
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Фънки тръгна за фитнеса, но стигна до...
27.11 | 17:45