България няма нужда от закон за езика 22.08 | 16:30
От МОМН предлагат нов начин за стимулиране на младите български писатели
![България няма нужда от закон за езика](http://inews.bg/pictures/240826_1004.jpg)
България няма нужда от закон за езика. Това каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов след откриването на 22-я Международен конгрес за византийски изследвания, който се проведе в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Целта на форума "Византия без граници”, който събра 1200 участници от 46 държави, е да разкрие ролята на византийската култура.
Образователният министър коментира закона за езика, като допълни, че езикът е динамично развиваща се и саморегулираща се система и законодателство няма да помогне с нищо в тази насока.
Той се аргументира, че в страните, където е приет подобен закон, не са се развили с нищо по отношение на езика си.
Според министър Игнатов България има голям грях към езика си след 9 септември 1944 година, когато са приети изменения в правописа, с които българският език се отдалечава значително от българската диаспора зад граница - обособена етническата общност, живееща за постоянно време извън историческата си родина. Игнатов обясни, че трябва да се направи смекчаване на този закон.
В подкрепа на българския език, от министерството предвиждат в скоро време да приложат нова практика, по подобие на тази в скандинавските страни, с която да стимулират младите писатели, обясни още просветният министър.
Например, млади български автори, които са публикували стихове, разкази и желаят да пишат книга, да могат да получат право на двегодишна стипендия със средна работна заплата на месец, за да могат и да представят този ръкопис след две години, уточни още Игнатов.
"Като политик, също смятам, че нямаме нужда от Закон за българския език", заяви министър Игнатов. Той отбеляза, че "България е преживяла този патриотичен, пуристичен спазъм за последен път през 50-те години, а и след това е имало такива желания".
iNews припомня, че уволнения заплашват чиновници и други длъжностни лица, които не говорят на български език на работното място. Това ще стане, ако бъде приет внесеният в края на юли месец законопроект за българския език на депутата от БСП проф. Любен Корнезов.
Графичната система на българския език е кирилицата. Българският език е задължителен при предаванията, съобщенията, рекламите по радиото и телевизията и публикациите в печата, пише още в законопроекта.
Впоследствие стана ясно, че от 1 септември влизат нови правила за правописа в българския език. Промените са най-различни - от опростяване на стари правила до въвеждане на още по-сложни.
Те са дело на езиковедите от Института по български език на БАН, които са оторизирани от държавата да следят и контролират развитието на родната реч.
Водещи
-
Британските въоръжени сили нямат капацитет за бъдеща мироопазваща мисия в Украйна
Това каза бившият командващ на армията Ричард Данат
15.02 | 15:30
-
Тошко Йорданов за ситуацията по света и у нас: Конят е изтърван много отдавна
ПП-ДБ са като бебе, което виси на гърдата на майка си и ту суче, ту пищи, описа той партията...
15.02 | 15:00
-
Желязков за скъпите храни: Няма да се предприемат мерки, които изкривяват пазара
"Във веригата на доставките трябва да се намесят НАП и "Митниците", заяви премиерът
15.02 | 14:00
Най-четени
-
Унищожителната реч на Джей Ди Ванс към ЕС (ВИДЕО)
Вицепрезидентът на САЩ подложи на критика Евросъюза и някои отделни държави пред смълчаната...
15.02 | 10:00
-
Рая Назарян: Въпрос на дни е да представим официално бюджета
Тя заяви, че има огромни по размер - около 4 милиарда, неизпълнени ангажименти от предходния...
15.02 | 11:20
-
Учени предупреждават за възможна вулканична дейност в района на Санторини
Има значителна промяна в сеизмичния модел през послдните часове
15.02 | 10:20