Процесът "Белнейски" започва наново 12.10 | 17:23
ВКС върна в Пловдивския апелативен съд делото за убийството на сестрите Росица и Кристина Белнейски

След близо 7-годишно протакане процесът за убийството на сестрите Росица и Христина Белнейски няма изгледи да приключи скоро.
Върховният касационен съд (ВКС) отмени решението на пловдивските магистрати, които осъдиха подсъдимия Лазар Колев на до живот без право на замяна, и върна делото за ново разглеждане.
Лазар Колев обжалва присъдата си пред върховните магистрати, като твърди, че е невинен, а по процеса са допуснати груби нарушения. Същинският обрат по делото обаче настъпи още през пролетта, когато на заседанието на ВКС родителите на убитите момичета – Фани и Стоимен Белнейски, поискаха процесът да бъде върнат за ново разследване от прокуратурата.
Сега ВКС констатира допуснати от съда "съществени" нарушения на правилата за проверка и оценка на доказателствата по делото, които "са ограничили правата на страните в процеса и са възпрепятствали правилното приложение на закона".
Според съда по делото има сериозни доказателствени проблеми, които са "резултат от забавеното разследване в досъдебната фаза на процеса и редица пропуски в първоначалния му етап". Магистратите изтъкват, че е по-скоро привидно, че по делото е събран огромен обем доказателства, защото "съдържанието на информация относно главния факт на процеса – извършеното престъпление и участието на подсъдимия в него, е твърде оскъдна.
По-голямата част от доказателствата са косвени, а източниците за преките доказателствени факти са производни, (например показанията на Владимир Савов)", се посочва в мотивите. Върховните магистрати изтъкват, че подобен начин на доказване принципно не е невъзможен, нито е недопустим, но изисква проверка на съдържанието на всеки източник чрез всички допустими от закона средства.
Съдът подробно разглежда приложените по делото експертизи, включително ДНК-експертизата, която установи, че под ноктите на Росица Белнейска има биологичен материал от Лазар Колев. Изцяло извън вниманието на съда обаче е останала "особено съществената констатация на експерт" още от 2008 г., че "най-вероятно под ноктите на Росица Белнейска има биологичен материал и от неизвестното лице, чийто клетъчен материал е установен в поднокътно съдържимото от ноктите на Христина, като не се изключва и възможността да има такъв и от трето лице", се посочва в мотивите.
ВКС се спира и на показанията на ключовия свидетеля, посочил Лазар Колев като убиецът на Белнейски – Владимир Савов-Иширковеца, който е лежал с Колев в една килия в арестите на следствената служба в София. Иширковеца заяви, че в момент на разкаяние в килията Колев си е признал за убийствата.
Магистратите обаче смятат, че съдът неправилно е оценил достоверността на твърденията му, а "някои от установените обстоятелства дори са останали извън вниманието на съда". Например фактът, че докато двамата са лежали в една килия Лазар Колев, е бил подслушван със СРС-та, а съдът така и не е анализирал съдържанието на записаните разговори.
"Този пропуск на съда е лишил изводите му за достоверност на показанията на Савов от тази категоричност и убедителност, каквато несъмнено е дължима на доказателствен източник с толкова съществено значение за процеса", посочва ВКС. Това според магистратите в довело до липса на убедителност на съдебното решение.
Наред с това ВКС приема, че съдът не е направил проверка на важни обстоятелства около действията на Лазар Колев в нощта на убийството на сестрите Белнейски.
"Подходът за проверка на основните групи доказателствени източници по делото е неприемлив от гледна точка на доказателственото наказателно право и правилата на формалната логика", се посочва в мотивите на ВКС. Според върховния съд предходната инстанция е дала преимущество на думите на свидетеля Савов, а има и други свидетели и други доказателства.
Отделно съдът определя като "недостатъчно задълбочен" анализът на експертните изследвания и заключения, "защото е правен инцидентно и в рамките на обсъждането на показанията на свидетеля Савов, в търсене на данни от тези изследвания за потвърждаване на съобщеното от него", посочва ВКС.
Според съда експертизите, които поначало се основават на факти, са използвани при обсъждането им за установяване достоверността на обстоятелства, неустановени по друг начин по делото.
Росица и Христина Белнейски бяха открити мъртви в края на януари 2006 г. в местността "Грамадите" между Пещера и Брацигово.
Момичетата са били жестоко убити, а Христина е била и изнасилена, според разследващите. Единственият обвинен за смъртта им бе Лазар Колев. След като през юни миналата година Апелативният съд в Пловдив го осъди на доживотен затвор, сега делото ще трябва да започне отначало в друг състав на съда.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15