Само 27% от българите се интересуват от донорството 09.06 | 10:54
60% от българите обаче са склонни да станат дарители на органи

Само 27% от българите се интересуват от това какво представлява донорството, показват данните от Национално представително проучване на "Галъп Интернешънъл”, направено по поръчка на Министерството на здравеопазването (МЗ).
Проучването е част от Националната седмица за популяризиране на донорството.
Ниският интерес сред обществото към темата е проблем за развиването на трансплантациите у нас. В същото време от тези животоспасяващи операции се нуждаят над 800 души, посочват от МЗ.
Най-голям е процентът на хората, които се интересуват от донорството, сред хората със средни доходи – 41%, висшистите – 40%, и жените – 31%. Едва 14% от българите са обсъждали темата за донорството и каква е тяхната воля с близките и семейството си.
Въпреки ниския интерес към темата, 60% от хората заявяват, че са готови да дарят органите си, за да помогнат на друг човек. Отново най-многобройни са висшистите – 68%, хората със средни доходи - 70%, образованите българи, говорещи чужди езици, пътуващи, ползващи интернет – 68%.
Едва 18% не са съгласни да бъдат донори, а 22% нямат мнение по темата. Сред несъгласните преобладава делът на пенсионерите – 25%, жителите на малки градове – 24%, българите с основно и по-ниско образование.
Основната причина за отказите от донорство е страхът на хората, че органите им може да не се използват правомерно, показват още данните. Според МЗ това недоверие е пряко свързано с представянето на темата в медиите. Телевизиите, радиата и вестниците са основните източници за информация по темата за 65% от българите, от интернет са се запознали с донорството 11% от хората. До информация от личния си лекар са прибягнали едва 3%.
Националната седмица за популяризиране на донорството продължава до 13 юни. На 11 юни (събота) от 14 ч. ще бъде възстановена розовата градина до театър "Сфумато”, а на 12 юни (неделя) от 16 ч. на игрището до кортовете в Борисовата градина ще се проведе футболен мач с хора, претърпели успешни трансплантации, посочват още от МЗ.
Водещи
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15
-
Времето днес ще бъде слънчево, в следобедните часове - горещо
Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток
03.07 | 09:45
-
Оставката на бившия вече съпредседател на "Продължаваме промяната" като депутат ще бъде гласувана
Дневният ред на пленарната седмица предвижда прекратяване на правомощията на Петков като...
03.07 | 09:15
-
Търговци панически затварят обекти по морето заради масирани проверки
Открити множество нарушения
02.07 | 17:59
Най-четени
-
Оставката на бившия вече съпредседател на "Продължаваме промяната" като депутат ще бъде гласувана
Дневният ред на пленарната седмица предвижда прекратяване на правомощията на Петков като...
03.07 | 09:15
-
Времето днес ще бъде слънчево, в следобедните часове - горещо
Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток
03.07 | 09:45
-
Пожари се разразиха в Гърция и на остров Крит
Предишният голям горски пожар в страната избухна вчера около 16:00 ч. в района на Вурвуру на...
03.07 | 09:30