Такситата в София ще возят за 1.30 лв./км 12.05 | 14:31
Толкова ще е таванът за дневната тарифа на столичните таксита, реши СОС
1.30 лв. на км ще е пределната дневна тарифа на такситата в София, реши Столичният общински съвет (СОС).
Максималната нощна тарифа ще е 1.60 лв. на километър. Цените са договорени между Столична община и фирмите от бранша.
Към момента таксиметровите фирми не планират увеличение на цените за превоз, като 85% от тях возят между 0,69 до 0,80 лева за километър.
От общинските съветници 36 гласуваха "за”, 1 – "против”, а седем се въздържаха при определянето на тавана на тарифите. Предложението, което бе прието, е на зам.-кмета по транспорта на София Любомир Христов.
Глобата за първо нарушение за такситата, които возят над допустимата пределна цена, ще е 3000 лв. Според направени проучвания, такситата на територията на Столична община са 5284, а 400 от тях упражняват дейност с високи тарифи, вариращи от 1,50 до 8,00 лв. на км.
Най-тежките измами се случват пред болниците, гарите. Сега за първи път имаме възможността да въведем ред, смята Орлин Иванов, зам.-председател на Столичния общински съвет, цитиран от Агенция "Фокус".
Пазарът се саморегулира и измененията ще имат значение само за т.нар. "копърки”, които са по-малко от 20% от всички таксита, смятат общинските съветници от ГЕРБ.
Но според зам.-кмета по транспорта инж. Любомир Христов, с тавана на цените на такситата в София ще се въведе ред в бранша.
"Надявам се, че времето ще покаже, че интересът на хората, които се занимават, използвайки досегашните законови възможности, с подобен тип не особено почтена дейност за предоставяне на услуга, ще намалее в не малка степен. Така всички ние ще бъдем застрашени в по-малка степен от подобен тип измами”, обясни зам.-кметът по повод на такситата, които предоставят услуги в София на доста високи цени.
Водещи
-
Явор Дачков: Добро решение на bTV, Цънцарова е партиен журналист на ПП–ДБ
След бурните реакции и подкрепа към журналиста Мария Цънцарова около евентуално нейно...
19.12 | 18:00
-
София пуска "зелен билет" за 1 лев заради мръсния въздух
Мярката влиза в сила за три дни, призовават гражданите да оставят автомобилите си
19.12 | 17:40
-
На директора на 138-о училище му прилоша в съдебната зала
Заседанието започна със закъснение
19.12 | 17:20
-
България се прощава с олимпийския шампион Боян Радев на 22 декември
Боян Радев е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална...
19.12 | 16:33
Най-четени
-
Идеален фалшификат няма – ето как да разпознаете фалшиво евро в България
От МВР подчертават, че идеален фалшификат не съществува – винаги може да бъде открит елемент,...
19.12 | 10:15
-
Безплатно паркиране в София за празниците – ето кога
Зоните за почасово платено паркиране няма да работят в следните периоди:
19.12 | 14:30
-
Над 55% от българите подкрепят Европейския съюз
Изследването е проведено в периода от 14 до 24 ноември 2025 година сред 1004 пълнолетни...
19.12 | 15:30