Ще спрат ли някога експериментите с животни? 19.10 | 15:45
Научните изследвания са от съществено значение за напредъка на обществото и науката
Научните изследвания са от съществено значение за напредъка на обществото и науката. Те ни предоставят ценни знания и ресурси, необходими за разбирателство на света около нас и за решаване на редица проблеми. Обаче дългогодишната практика на използване на животни в научни опити поражда сериозни етични и морални въпроси, които не могат да бъдат пренебрегнати.
Преди конференцията "Иновации в образованието – наука без опитни животни", в ефира на БНР Люляна Гинева, представител на организацията "КАЖИ", споделя своя личен опит и становище относно използването на животни в научни експерименти.
"От личен опит съм изпитала неефективността на тези методи и съм убедена, че трябва да бъдат премахнати и че има много по-добри алтернативи – казва г-жа Гинева. – Животните могат да бъдат използвани в различни сфери – първата е науката за научни експерименти, втората е разработването на лекарства, могат да бъдат използвани в козметичната индустрия и в образованието."
Важно е да се подчертае, че България се нарежда сред лидерите в Европейския съюз по използване на опитни животни в образованието.
Този факт може да поражда въпроси относно необходимостта и ефективността на такава практика, особено когато други страни вече са заместили използването на животни в огромна степен.
Люляна Гинева обаче предлага алтернативен поглед: "В хуманната медицина почти не използваме животни, само в първи и втори курс имаме по един-два експеримента. Можем да се научим на медицина, без да нараняваме пациентите си. Труповете на животни, които могат да се използват, могат да бъдат взимани от ветеринарна клиника, в която животното е било евтаназирано. При хората е същото, хора, които са починали от естествена смърт, са дарили телата си за нашето образование", посочва тя.
В заключение разговорът с Люляна Гинева от организацията "КАЖИ" предоставя възможност за размисли за етичните аспекти на използването на животни в научни опити и да се запитаме дали можем да преминем към по-хуманни и устойчиви методи в областта на науката и образованието.
Водещи
-
Трагедията във Вакарел:Семейството идва от Украйна, мести се заради войната
Преди това живеят в Ахелой, където родителите работят, а децата ходят на детска и училище
03.02 | 20:45
-
Промени в пенсионното осигуряване с приемането на еврото
МФ публикува Кодекса за социалното осигуряване, който ще бъде в сила от датата на приемането...
03.02 | 20:30
-
Разпитаха жената, поставила опасния ботокс
Четири от пострадалите жени все още са в „Пирогов”, като състоянието на една от тях остава...
03.02 | 20:14
Най-четени
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Най-сетнe! Рачков показа новата (СНИМКА)
Не е ясно кога точно е започнала връзката между двамата
03.02 | 14:30
-
Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се...
03.02 | 15:10