2-3 месеца ще продължат затихващите трусове след земетресението в Перник 22.05 | 10:29
Мнението е на сеизмолога при БАН Ирена Александрова

"Земетресението в Перник ще затихва дълго време, вероятно 2-3 месеца, а може би и много повече. Трусът беше много силен - ще затихва дълго време и хората там ще усещат слабите земетресения – от порядъка на 2 - 2,5 степен по Рихтер. Това е добре засега, че поне силните, високите магнитуди – над 3,5 по Рихтер, доста разредиха и в момента стават само слаби”, каза дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН Ирена Александрова.
Възможно е, но е по-вероятно - да не се случи ново земетресение с такъв магнитуд като това в Перник, уточни още Александрова, цитирана от Агенция "Фокус". Много трусове, с по-нисък магнитуд – да, те стават и в момента. Но да надвиши този от сутринта, е много малко вероятно, категорично каза тя.
Регистрираните последващи земетресения вероятно са над 100, заедно с микроземетресенията, които не се усещат. От тях с магнитуд над 2,5 по Рихтер са регистрирани над 30 земетресения.
"Над епицентъра хората усещат земетресението вертикално, тук в София всички ние го усетихме и движенията бяха хоризонтални”, каза Александрова.
"Във Витошкия разлом такъв магнитуд не сме имали скоро. Последното земетресение е от 1917 г., което е с по-нисък магнитуд. Преди 2 години имаше едно земетресение тук във Витошкия разлом – магнитудът му беше около 3,6 по Рихтер, значително по-слабо. Това беше последното по-силно земетресение, което изплаши хората тогава”, посочи още сеизмологът.
Водещи
-
И адвокатите започват ефективен протест, искат по-високи заплати
Те ще бойкотират съдилищата
01.06 | 17:20
-
Страхил Ангелов: Лицемерието и обидите изкараха хората, еврото преля чашата
Изходът е оставка на правителството, избори и референдум, смята той
01.06 | 17:00
Най-четени
-
Диляна Гайтанджиева: Твърденията на Грозев са клевети и манипулации, ще заведа дела
Това написа тя във фейсбук профила си след обвинениятана Христо Грозев, че е работила за ГРУ
01.06 | 11:00
-
Страхил Ангелов: Лицемерието и обидите изкараха хората, еврото преля чашата
Изходът е оставка на правителството, избори и референдум, смята той
01.06 | 17:00
-
Пеканов: Послъгват, но важното е депутатската заплата да върви!
Той коментира протеста срещу еврозоната
01.06 | 13:00