Vbox i Youtube изместиха учебниците в клас, резултатът - да пишем „България“ с малка буква 24.05 | 09:11
Модернизацията в училище доведе до чалгаризиране на образованието

Какво е за един учител 24 май? Това попитахме преподавателя по история в СОУ "Козма Тричков" във Враца Светла Димитрова, която бе наградена с отличието "Стоян Михайловски" на КТ "Подкрепа" за "Учител на годината – средно образование". Без да се замисли дори и за миг тя отговори, че това е най-милият празник, в който учителят вижда завършен своя труд.
"Това е празникът, на който се демонстрира българското образование и по-специално образованието на кирилица", посочи Светла Димитрова.
Тя заяви с гордост, че винаги се е чувствала будител, но специално на 24 май будителят стои на по-заден план от учителя. Именно водещата фигура на просветните дейци прави 24 май специален ден. "Затова да си учител в днешно време трябва да си роден за такъв и да носиш призванието вътре в себе си", подчерта историкът.
Най-трудното и голямо предизвикателство пред съвременните учители е да провокират интереса на учениците да учат, смята Димитрова. Според нея не всички учители са съвременни и имат съвременен подход към начина на преподаване.
Българското училище се модернизира, влязоха информационните технологии, електронните дъски, тебеширените дъски вече се изхвърлиха. Голяма част от учителите обаче останаха със старите методи, а за да се провокират особено по-големите ученици да учат, са необходими съвременни методи.
Най-трудно е да се привлече интересът към ученето на по-големите ученици в гимназията. За да има правилен подход към гимназиста, учителят трябва първо да го разбира, да му влезе в психиката и да променя методиката на преподаване и изпитване, коментира Светла Димитрова. Да си новатор дори звучи изтъркано в този случай, допълни тя.
Започнахме да преподаваме нестандартно в училище, подчерта историкът. Учителите вече влизат в интернет, докато преподават материала си и пускат клипчета от Vbox и Youtube, за да онагледят нещата. Часовете по история в СОУ "Козма Тричков" преминават по същия начин. Важните исторически събития се преподават нестандартно с помощта на търсачките и социалните мрежи. "Преподавам по този начин, за да провокирам младежите да мислят, защото нашите ученици не само, че не искат да четат, те не искат и да мислят", заяви просветният деец. Според нея старият начин на преподаване отдавна е отшумял.
Училището може да се е модернизирало и европеизирало, но образованието ни се е чалгаризирало, заключи Димитрова. Тя обясни, че в България са останали децата, които са продукт на 1990-те години, време, в което е рухнала системата и нямаше изградено образование, както и законова основа. В това поколение се е създал един чалга продукт, който вече се е масовизирал. Затова до голяма степен били виновни родителите, защото те насаждали в децата си представата, че парите ще им отворят всички врати и понеже се гони лесният успех, момичетата стават поп фолк певици, а момчетата дори не намират и работа, коментира учителят.
Не можем да провокираме в учениците навика учене, това може да направи единствено новия закон за образованието, който в момента се работи, каза носителката на наградата "Учител на годината-средно образование". Тя смята, че е наложително в закона да се въведат строги мерки за оценяването на учениците и евентуално в този случай би могъл да се върне позабравения навик – ученето.
Българският език все повече се обезценява от влиянието на западната култура, заяви награденият преподавател. Тя подчерта, че правописа на децата е масово от чата, а езикът ни се е латинизирал.
"Децата масово усвояват чуждите езици и в това няма лошо, но започват да забравят родния си език, а книжовния български език за тях спира да съществува. Те почти го вулгализираха със знаците от чата", коментира Светла Димитрова.
По думите й нашият език е принос в Европейския съюз и той е един от 27-те езика, с които ние го обогатяваме, затова би трябвало изцяло да държим на неговата чистота.
"Аз като историк намалям оценки за правопис, макар че нямам основанието да го правя, в същото време колегите българици пускат ученици с много ниска езикова култура", обясни историкът.
В момента масово се пише "България" с малка буква и когато ученикът бъде запитан защо е написал името на страната си с малка буква той отговаря, защото е бързал, коментира тя.
Тоталната неграмотност сред учениците идва от началното образование, поради недостатъчния брой часове за правопис.
По новите стандарти в новия закон трябва да се вкара изискването ученикът да може да пише на книжовен български език, призова преподавателят.
Мишката отдавна е изяла книжката, отговори Светла Димитрова на клиширания въпрос "Изяла ли е мишката книжката?" Според нея в това няма нищо лошо, ако към мишката се подхожда творчески, но за съжаление това не се случва.
Прави се масово copy-paste и не се прочита дори това, което е изтеглено от сайта, то директно се принтира и се пуска като свършена работа. Нека да се изтегли информацията, но тя да се прочете да се вникне в нея, в същностното, да се извлече знанието от тази информация.
Не трябва да се подхожда повърхностно, както в момента масово се прави – ученикът тегли информацията и я предава като свои продукт.
"Ако мишката се използва за знание в никакъв случай няма как да изяде книжката", допълни "Учителят на годината".
Това, което основно липсва в училищната система са законите, смята преподавателят по история. Според нея новият закон за образованието трябва да бъде много добре изработен, а в изготвянето му трябва да вземат участие учителите и родителите, а не само експерти.
За да се подобри училищната система трябва да се въведе мандатност на директорите, смята Димитрова. Според нея един десетгодишен мандат е напълно достатъчен, защото при по-дълъг човек се амортизира. "Хубаво е след 10 години да се появи нов по-млад директор с нови виждания и идеи", посочи тя.
Младите кадри също са проблем в образователната система, но те могат да бъдат привлечени само с високи заплати. В противен случай младият човек ще отиде в Европа, където ще мие чинии или ще обслужва възрастни хора, ще взима много повече пари и ще предпочете да остане там, а дипломата му ще се превърне само в един мил и романтичен спомен от България.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Задава се нова порция от пролетни празници и почивни дни
Отново има възможност за комбинации, които да удължат почивката за всички.
25.04 | 09:45
-
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев”. Това каза финансовият министър...
25.04 | 14:00