В показанията на Петя Банкова има заровен още един скандал. Това написа в своя Фейсбук профил Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС.
"През септември Мартин Димитров и Божидар Божанов повдигат въпроса за "тежък скандал със 100 млн. лв. европейски средства, за закупуване на надеждни скенери за българските митници." Според тях "Победителят е избран без открита процедура и търг, независимо от изискванията на ЕК и изрично постановление на ВАС." Пак според тях това ще се отрази пагубно на приемането ни в сухопътния Шенген.
От показанията на Банкова ставя ясно, че това се случва по изрични указания на Асен Василев:
"Асен Василев беше намерил начин това да стане директно от фирмата "Смитс детекшън", които произвеждат скенери за проверка. Идеята му беше това да стане с пряко договаряне, да го финансира с пари от бюджета, като заобиколи ЗОП. Беше си наел консултанти, които да кажат как точно да стане. Чрез това Асен Василев целеше да получи комисионна от фирмата "Смитс детекшън", тъй като поръчката касаеше милиони. Той искаше аз да дам достъп на тази фирма, до всички места, на които трябва да се поставят тези скенери, както и необходимата информация за това. Не знам какво се е случило, защото бях задържана по това дело."
Колегите правилно са повдигнали въпроса, но не са уцелили адресата. Трябва да попитат коалиционния си партньор ПП.
А МФ дължи отговори", пише той.
Водещи
-
„Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за Европа и – много зле за нас“
Ощетявайки българския пазар, се ощетява и европейският, заяви бившият министър на енергетиката...
31.03 | 20:45
-
Проф. Константинов: Преференциите на изборите трябва да отпаднат
По думите му мъртвите души в избирателните списъци са нараснали до 1,4 милиона души
31.03 | 20:15
Най-четени
-
Как ходенето влияе на холестерола
Ходенето влияе върху нивата на холестерола, като повишава активността на ензимите, които...
31.03 | 11:30
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30
-
Всички пенсии ли се актуализират по швейцарското правило
Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбата на чл. 100 от КСО, придобила...
31.03 | 12:45