93 студенти се борят за „Млад одитор” 04.06 | 14:09
Те са от 14 български и чуждестранни университети
93 студенти от 14 български и чуждестранни университети се включват в първото издание на състезанието "Млад одитор”. Интересът към него е двойно по-голям от страна на дамите, които са общо 66; господата участници са 27.
Макар и за първа година, конкурсът се радва на огромен интерес сред студентите, споделят организаторите. Студенти от 18 града се включват в надпреварата, сред тях - Неапол (Италия), Никозия (Кипър), София, Враца, Ботевград, Добрич, Долни Дъбник, Драгоман, Дупница, Куклен, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пловдив, Русе, Сандански, Свищов, Сливен.
Представените университети са общо 14, като още през първата си година състезанието привлича участници от 3 чуждестрани: Bocconi University (Италия), University of Nicosia (Кипър), Hanze University of Groningen (Холандия), Международно Висше Бизнес Училище, ИПФ Сливен, Икономическа университет – Варна, СУ "Св. Кл. Охридски”, УНСС, Стопанска академия "Д. А. Ценов”, Нов български университет, ПУ "Паисий Хилендарски”, Варненски свободен университет "Черноризец Храбър”, Великотърновски университет "Св. Св. Кирил и Методий”, Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).
Поради големия интерес до участие са допуснати студенти както от чисто финансови и икономически специалности, така и студенти от не толкова присъщи за счетоводството и одитинга области като IT, "Маркетинг" и дори "Психология". Състезанието преминава през 3 етапа, в които се отсяват финалистите.
По време на първия етап всички участници трябва да попълнят тест по одит, за който разполагат с 30 минути. От всички 93 участвали, 66 успешно преминават на втори етап, за който имат два часа за решаване на казус по одит.
Финалистите ще бъдат наградени на 6 юни, в 18:30ч. в зала "Средец" на хотел "Шератон".
Казусът е еднакъв за всички и изисква изготвянето на реално одиторско мнение и оценка на събрани одиторски доказателства за конкретни обекти. Третият етап от конкурса е оценяването на казусите от преподаватели.
Одитът като форма на контрол се появява за първи път в Англия. Има писмени доказателства, че още от ХІІІ в. "счетоводител” и "одитор” започват да се считат за професии.
Професията "одитор" съществува у нас от 1931 година, когато е била регламентирана в Закон за заклетите експерт-счетоводители. Въпреки че е сравнително непозната, в последните години започва все повече да се говори за нея.
Водещи
-
Чуков: Освобождаването на екипажа на Galaxy Leader е станало след командата на „Хамас”
На кораба имаше двама българи
22.01 | 17:46
-
Вучич: Група държави, сред които и България, работят срещу Сърбия
Тръмп със сигурност няма да се занимава със санкциите, наложени от САЩ срещу сръбската...
22.01 | 17:30
-
Бус блъснал Емили Тротинетката, пробата й за дрога - положителна
Транс момичето отрича да се друса, било заради лекарства за смяната на пола й
22.01 | 17:00
Най-четени
-
Радев: С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България
Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва...
22.01 | 09:46
-
"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута
В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза.
22.01 | 10:45
-
Лена Бориславова се отказа от имунитета си
Народният представител поясни, че периодът преди отказа от имунитет е бил използван...
22.01 | 09:28
-
Борисов започва обиколки в цялата страна
Той ще се среща с кметове, общински съветници и симпатизанти на ГЕРБ
22.01 | 13:20