Животът бил възможен в големи области на Марс 13.12 | 15:49
Според австралийски учени 3% от обема на Червената планета може да са обитаеми
Екип от австралийски учени достигна до заключението, че в големи области от Марс би било възможно да има живот, информира PhysOrg.com.
Екипът на Чарли Лайнуивър от Австралийския национален университет (ANU) сравнил модели на температурата и налягането на Земята с тези на Марс и по този начин оценили каква част от най-близката до нас планета е годна за обитаване от организми от земен тип.
Оказало се, че докато едва 1% от целия обем на Земята (от ядрото до горните слоеве на атмосферата) се считал за обитаем, то за Марс този процент достигал до три, като повечето от тях били разположени под повърхността на планетата. Това е първото цялостно изследване на условията на Марс. Досегашните проучвания са били само частични и са се фокусирали върху отделни части от нейната повърхност.
Наличието на вода на Марс вече бе доказано, благодарение на откритите ледени шапки на марсианските полюси. Ниското атмосферно налягане и температури на планетата не позволяват обаче тя да съществува в течен вид на повърхността. В дълбочина обаче почвата би оказвала необходимото налягане, за да я поддържа втечнена, смятат учените.
В дълбините на планетата би било и достатъчно топло ледът да се разтопи и животът да оцелява за разлика от повърхността, където средната температура е -63 градуса по Целзий.
На 26 ноември тази година НАСА изстреля космически апарат към Червената планета, носещ на борда си роувъра Curiosity – най-голямата и сложна подвижна лаборатория, изпращана някога на Марс.
Нейната цел ще бъде да изследва марсианската почва и скали от обширна местност за следи от живот и наличие на течна вода в миналото. По план се очаква апаратът да кацне през август 2012 г. в кратера "Гейл", близо до марсианския екватор. За съжаление на Лайнуивър и неговите колеги Curiousity не разполага с инструменти за взимане на проби в дълбочина. Това прави теорията им недоказуема за момента.
Водещи
-
МЕЧ подкрепя идеята за таван на надценките на основни храни
От МЕЧ подготвят и законопроект по примера на унгарския премиер Виктор Орбан, който ограничава...
06.02 | 14:30
-
Русия извади междуконтиненталните балистични ракети "Ярс"
RS-24 е способна да поразява цели на разстояние над 11 000 км
06.02 | 14:20
-
Започва подаването на заявления за допуск до матурите
Всички зрелостници могат да ги подадат от 6 февруари
06.02 | 14:10
-
Петков: Кабинетът не публикува данни за бюджета, за да не стане ясно, че има излишък
Това заяви съпредседателят на ПП-ДБслед изслушването на финансовия министър Теменужка Петкова
06.02 | 14:00
Най-четени
-
Борисов: Аз съм правил сигурно 20 бюджета, като сложим и най-големия град София и съм участник в бюджетите в предишните години
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи коментар по актуални теми пред медиите в кулоарите на...
06.02 | 10:45
-
45% от българите одобряват президента Радев
Изследването е осъществено в периода от 25 януари до 2 февруари 2025 година, като са...
06.02 | 12:00
-
Цените в заведенията скочиха с 80% нагоре за четири години
Веригите не правят изключение
06.02 | 10:15
-
От 1 април НЗОК ще контролира издаването на рецепти в реално време
Новият процес ще повиши качеството на обслужване на пациентите, които се нуждаят от терапия,...
06.02 | 11:30