Болестта на Алцхаймер - причина за повече смъртни случаи 10.03 | 14:14

"Истинските последици от деменцията трябва да са по-широко известни", казва д-р Джеймс

От Боян Кърпачев

Ново проучване показва, че смъртните случаи следствие болестта на Алцхаймер може да се равнят на тези от сърдечно-съдови заболявания или рак. Изследването е публикувано в медицинското списание на Американската академия по неврология.

В момента, в класацията на водещите причини за смърт, болестта на Алцхаймер заема шесто място, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Сърдечино-съдовите заболявания и рак заемат съответно първа и втора позиция. Тези цифри се основават на обобщение на причините, записани в смъртните актове.

"Болестта на Алцхаймер, както и други деменции не се отчитат достатъчно в смъртните актове и медицинските записи", казва авторът на изследването д-р Браян Джеймс от Медицинския център на Чикагския университет. "Медицинските доклади често вписват непосредствената причина за смъртта. Така например може да е посочена пневмония, а не деменция, която е основната причина". Д-р Джеймс добавя, че лекарите се опитват да идентифицират една единствена причина за смъртта, докато повечето възрастни хора имат множество здравни проблеми, които допринасят за фаталния край.

"Оценките, получени от нашия анализ показват, че смъртните случаи от болестта на Алцхаймер далеч надхвърлят цифрите, изброени в смъртните актове", казва д-р Джеймс.

2566 души на възраст 65 и повече години преминавали ежегоден тест за деменция, за целите на проучването. Участниците били на средна възраст от 78 години. Осем години след старта на проучването 1090 от участници умрели. Общо 559 от всички развили болестта на Алцхаймер. Средното време от диагностицирането до смъртта била около четири години. Едва 90% от тези смъртни случаи били потвърдени след аутопсия за следствие от болестта на Алцхаймер, докато били клинично диагностицирани.

Смъртността след диагноза на болестта на Алцхаймер при хората възраст 75-84 е повече от четири пъти по-висока от средната и близо три пъти по-висок при хора на възраст 85 и повече години. Повече от една трета от всички смъртни случаи в тези възрастови групи се дължат на болестта на Алцхаймер.

"Истинските последици от деменцията трябва да са по-широко известни", завършва д-р Джеймс.

Водещи

Най-четени