Сънното опиянение е подобно на алкохолното - то ще ви затрудни да направите избор, ще бъркате във вземането на важни решения, сложно ще се включите в работния процес.
Доспиването след алармата на будилника е вредно 13.02 | 11:19
Сънното опиянение е подобно на алкохолното - то ще ви затрудни да направите избор, ще бъркате във вземането на важни решения, сложно ще се включите в работния процес

Много хора се опитват да надхитрят будилника. Той звъни, те превъртат стрелките 15-20 минути, за да звънне отново по-късно. Това е лошо за здравето, защото нарушава хормоналния баланс и води до сънливост през деня и нарушения в работата на редица органи и системи, предупреждава американският специалист д-р Крис Уинтър.
Ако превъртите стрелките на будилника 2 пъти сутрин, за да си дадете още малко време за сън, мозъкът не разбира кога точно трябва да се пренастрои на режим бодърстване. В резултат на това организмът не освобождава нужните хормони, човек не се чувства отпочинал и още от сутринта е уморен.
Основният проблем е във връзката мелатонин-кортизол. При събуждане хормонът мелатонин отстъпва място на хормона на бодърстването - кортизол. Ако след като веднъж сте се събудили, отново си легнете и заспите, не се изработват много от нужните хормони. Затова, когато станете от леглото, се чувствате сънлив, замаян и дезориентиран.
Събуждането пренастройва всички орани и системи, като ги включва в активен режим на работа, в т. ч. и червата. Сънят и храносмилателната система са пряко свързани и ако червата не се "събудят" навреме, изпразването им се отлага, а това може да доведе до запек или до издут с газове корем.
Събуждането е свързано с отделяне на още един важен хормон - грелин. Това е хормонът на глада. Ако се събудите гладен, а след това отново заспите, нивата на грелин падат, но след няколко часа се увеличават с нова сила и ви карат да ядете и да преяждате.
Водещи
-
Обиди и нови прякори в парламента (ОБЗОР)
Страстите се нажежиха около исканите депутатски имунитети
08.05 | 16:00
-
Очаква се бум на ентеровируси след празниците
Тази година няколко набора трябва да си поставят ваксина за дифтерия и тетанус
08.05 | 15:40
-
Протест в памет на Явор И Ани 2 г. след трагедията
Той е под наслов "Искаме да оживеем в България"
08.05 | 15:30
-
Намериха труп на мъж на пейка в хасковски парк
Според версия е бил пребит и починал от раните си
08.05 | 15:20
Най-четени
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16
-
Работещите в столичния градски транспорт излизат на протест
ФТС продължава до настоява за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния...
08.05 | 11:30
-
Точката за депутатските имунитети отпадна от дневния ред на НС (ОБЗОР)
От "БСП-Обединена левица" призоваха за отпадане на имунитетите на всички народни...
08.05 | 12:00