От септември обучават лекари за спешна помощ 27.06 | 12:16

В момента в системата работят 1150 медици, от които само половината са със специалност

От Петя Михайлова

Първата катедра по спешна медицина ще започне да работи през септември тази година в Медицински университет в София, съобщиха от пресцентъра на здравното министерство.

Изграждането й е част от реализирането на "Концепцията за устойчиво развитие на системата за спешна медицинска помощ” на МЗ. Целта е да се подобри осигуреността с кадри с висока квалификация на сегашната система.

В момента в системата на спешна помощ работят 1150 лекари, от които половината са със специалност, като само при 69 това е спешната медицина. От 2008 досега 17 лекари са завършили спешна медицина, а още 34 са в процес на обучение. В същото време отпуснатите места са били 196, като 162 от тях са били държавно финансирани.

През следващата година обаче МЗ се надява интересът към специалността да се засили, тъй като заплащането на специализантите държавна поръчка ще се увеличи от три на четири минимални заплати.

Освен това със създаването на катедрата по спешна медицина в МУ-София ще се подобри и качеството на образованието.

Обучението по спешна медицина е с продължителност пет години и обхваща изучаването на спешните състояния в отделните области на медицината. Основните бази за практически занятия към новата катедра се намират в "Пирогов” и МБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ”.

За развитието на учебния процес ще се създаде и тренажорна зала. В нея ще се провеждат занятията за придобиване на технически умения за извършването на различни спешни манипулации и техники, каквито са интубиране, извършване на сърдечен масаж, поставяне на венозни инфузии и др. Обучението ще се провежда на съвременни манекени, чрез които ще се симулират различни спешни състояния.

Средствата за оборудването на залата ще бъдат осигурени по европейския проект "ПУЛСС”. Очаква се тя да бъде изградена през следващата година.

iNews припомня, че в началото на май месец бе представена Концепцията за развитие на "Спешната медицинска помощ в Р България”, според която една от основните дейности за подобряване на спешната помощ е включването на парамедици.

За подобряването на кадровия дефицит в системата се предвижда въвеждането на парамедици. Това са добре обучени хора, които ще оказват първа помощ и ще поддържат живота на пациент до пристигане в болница.

За обучението на парамедиците се предвижда създаването на курсове до 2 години в акредитираните университети. Така на практика МЗ изисква необходимостта от създаването на нова професия – тази на парамедика.

Здравният министър обясни, че тя ще се изучава само в акредитираните заведения, като обучението ще протича в рамките на 2 г. Парамедиците ще извършват единствено спешната помощ и няма да се изисква да поставят диагноза на пациентите.

Министърът на здравеопазването отхвърли идеята студенти по медицина в горните курсове да поемат тази дейност, тъй като според него, работата на парамедика е много специфична и изисква определени умения.

За тази цел МЗ предвижда да се изгради система и национален център за продължаващо обучение. Новите кадри ще се обучават по европейски модел и чрез финансиране от Брюксел.

Така максимално ще се облекчи и засили приемът на лекари, специализиращи "Спешна медицина”.

Най-четени