Германия - европейският пример за рециклиране и компостиране 03.05 | 13:30

Берлин обмисля промяна на системата за събиране на отпадъци

От Ивайло Ачев

Германия е отдавна известна като държавата в Европа, която има най-сложна и съвършена система за събиране на отпадъци.

Именно системата за разделно събиране на боклука позволява на страната да поддържа невероятен стандарт на преработване на отпадъците – нито един килограм боклук в Германия не отива на сметище.

В момента германците разделят боклука си на хартия, опаковки, стъкло, органичен и конвенционален (обикновен). Берлин обаче подготвя нов закон, с който да прибави още една кофа за отпадъци – такава, в която ще се слагат пластмасови или метални отпадъци, които обаче не представляват опаковка.

Звучи сложно и без новото подобрение. Но се оказва, че пробно пускане на новото място за отпадъци се е приело добре и хората бързо са разбрали какъв вид боклук отива там. Досега пластмасови и метални отпадъци (например строителни отпадъци, стара тенджера или пък счупени играчки) е трябвало да бъдат откарвани до най-близкото депо, където се рециклират.

Новата кофа за отпадъци вече премахва тази грижа. Изключение обаче остава електрониката, тъй като в нея има различни много опасни субстанции и тя трябва да бъде изхвърляна директно на депо.

През 2009 година Германия е рециклирала 48% от отпадъците си и е компостирала други 18%. С новия проектозакон до 2020 година 65% от отпадъците на домакинствата и 70% от строителните отпадъци ще се рециклират, компостират или използват повторно.

Водещи