Токсичните продукти в ежедневието ни 19.09 | 15:12
Много от продуктите, с които сме свикнали, крият сериозни рискове за здравето ни

Рекламните компании харчат много средства в това да ви приканят да купите продукти, от които всъщност нямате нужда. Само през през 2011 г. са похарчени 144 млрд. долара в стремеж да се предизвика по-голяма търсене на продукти, които може да ви вредят.
Така че добре е да разгледате жилището си и да прецените от кои продукти наистина се нуждаете, съветва в сайта care2.com Марги Кели, мениджър в отдел "Комуникации" в Healthy Child Healthy World.
В следващите редове ви представяме няколко от продуктите на съвременната цивилизация, без които спокойно можете да минете:
1. Продукти и опаковки от винил. Винилът е един от най-големите замърсители на околната среда. Поливинилхлоридът (PVC) – полимерната форма на винилхлорида, е забранен в над 14 държави и ЕС. Винилът съдържа фталати, които увеличават риска от хормонен дисбаланс. PVC-то и олово, което замърсява въздуха.
2. Продукти с изкуствени аромати. Продукти като ароматизатори, мокри кърпички и всякакъв вид некачествени парфюми могат да са причинители на астма. Някой от от тези химикали по структура наподобяват естрогените. Например диетил фталата се съдържа в мокрите кърпички и може да проникне в кожата и да взаимодейства с мастните тъкани. Това може да увеличи опасността от рак на гърдата. За да се предпазите, използвайте продукти без изкуствени миризми или избирайте такива с естествени есенции.
3. Храната в консерва. Храната опакована в консерви съдържа много вредни химически вещества. Един от тях е печално известният бисфенол-А – един от факторите за сърдечни и ракови заболявания, затлъстяване и хормонални проблеми. Според експерти именно опаковките на консерви са основния източник на химикала, а напоследък много от производителите на опаковки се изхитриха да подменят забранения бисфенол-А със бисфенол-S, който има подобна химическа структура и съответно създава подобни здравословни проблеми. Затова препоръчваме прясната, неконсервирана храна.
4. Бутилираната вода. Повечето хора си мислят, че могат да избегнат некачествената вода, като си купуват бутилирана. За съжаление обаче не е така. Водата, която си купуваме от магазина, може да бъде много по-вредна от тази, течаща от чешмата. Пластмасата, която се използва за съхраняване на водата, отделя много вредни вещества, които замърсяват течността замърсена. Водата, която е най-подходяща за пиене е тази минала през филтър. Затова на здравето си и филтър за вода.
5. Трихлозанът. Антибактериалният агент трихлозан най-често се среща в сапуни, пасти за зъби, вода за уста, дезодоранти, а в някои случаи - дори по дрехите. Проучвания показват, че химикалът може да предизвиква отслабване на имунната система, което спомага за развиването на алергии и намалява мускулната сила. Съветваме ви преди да си купите следващата паста за зъби да прочетем дали съдържа трихлозан. Изберете продукти със съдържание на поне 60% алкохол в тях.
Водещи
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Антон Кутев: Киселова си позволи да изземе правомощията на Конституционния съд
Президентът се опасява как ще се отрази въвеждането на еврото на българските граждани, т.е....
18.05 | 18:00
-
Преди срещата му с Путин: Лидерите на Германия, Франция, Великобритания и Полша планират да говорят с Тръмп
Мерц, Стармър, Макрон и Туск искат да обсъдят с американския държавен глава войната в Украйна
18.05 | 16:40
-
До 2026 г. Сатурн, Марс и Юпитер в Овен пренаписват съдбата на тези зодии
Сред тях ли сте?
18.05 | 17:19
Най-четени
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Кметът Терзиев: Протестът на шофьорите е незаконен и несправедлив
Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи
18.05 | 15:00
-
Асен Василев : 7 пъти питахме българския народ дали иска еврото
Според него градският транспорт в София не трябва да получават субсидия
18.05 | 16:00