Биопринтери „отпечатват“ истинска кожа 21.02 | 13:03
Мастиленоструйната технология вдъхновила разработката на 3D принтери, които един ден ще могат да създават истински човешки органи

Традиционната технологията на мастилено струйните принтери е вдъхновила учени от университета Корнел да работят върху начини за направата на пластове от истинска кожа, която един ден може да бъде имплантирана върху пострадали от изгаряния, пише АФП.
Единият от проектите, които специалистите се надяват да разработят, е създаването на портативен биопринтер, който да бъде пренасян например до ранени войници на бойното поле. Там той ще може да сканира формата и размерите на травмираното място, да взима клетки от пострадалия и да отпечатва парче съвместима кожа, която бъде имплантирана на пострадалото място.
Към бъдещият 3D принтер ще бъде вграден и скенер, който ще определя с висока точност дълбочината и размерите на нараняването, давайки информация на биопринтера колко слоя от клетки е необходимо да бъдат "отпечатани" за създаването слой кожа с необходимата дебелина.
Друго евентуално приложение на триизмерния принтер ще бъде създаването на хрущялна тъкан, посредством комбиниране на клетки от донора, биосъзвместим гел и други материали. Прототип на този принтер бе показан в действие на научна конференция във Вашингтон, където по време на половинчасова демонстрация машината успя създаде изкуствено ухо.
Учените споделят, че технологията на принтиране на човешки органи още е в много ранен етап на развитие. Един от основаните проблеми например е как технически да се постигне свързването на новите тъкани към сложната мрежа от кръвни и лимфни пътища, транспортиращи различните вещества в тялото.
Водещи
-
Бългърски пенсионери превзеха гръцките плажове
Те са привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии
03.08 | 13:20
-
Как ще се отрази Слънчевото затъмнение на всяка зодия
03.08 | 12:40
-
Рухна подпорна стена на новострояща се сграда във В. Търново
За къмсмет няма пострадали
03.08 | 12:20
Най-четени
-
Поскъпването на основни храни, плодове и зеленчуци на борсите продължава
сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ
03.08 | 10:20
-
Митрофанова: България "безпрецедентно" притиска "Лукойл" да продаде бизнеса си
Тя припомни, че доставките на руски газ за България са прекратени от април 2022 г., когато...
03.08 | 10:40