Втори марсоход каца на Марс през 2020 г. 05.12 | 16:10
Една от целите му вероятно ще бъде да върне проби от планетата на Земята

НАСА ще изстреля втори марсоход като Curiosity през 2020 г., като една от целите му вероятно ще бъде да събере и съхрани проби за връщане на Земята, съобщиха световните агенции, позовавайки се на директора на американската космическа агенция Чарлз Болдън.
Този проект ще бъде важна част от многогодишната програма за изследването на Червената планета. Нейната главна цел ще бъде пилотиран полет до Марс, за който се предвижда да бъде осъществен през 30-те години на века.
За оборудването на новия марсоход НАСА възнамерява да използва шасито и резервните части, изготвени навремето за Curiosity, както и неговата система за меко кацане, което ще снижи разходите.
По замисъла на конструкторите апаратът ще бъде съоръжен с по-точни научни прибори. По предварителни оценки проектът ще струва около 1,5 милиарда щатски долара, или с милиард долара по-малко от мисията на Curiosity.
За изучаването на Червената планета САЩ планират да изстрелят през 2016 г. и автоматична сонда, която ще изследва марсианската атмосфера. Освен това американските специалисти ще вземат участие в проекта "ЕкзоМарс", който ще бъде осъществен съвместно от Европейската космическа агенция (ЕКА) и руската "Роскосмос", съобщава БТА.
В началото на тази година НАСА изтегли участието си поради финансови причини, но обеща да предостави научни прибори за европейската автоматична станция и марсохода, които ще започнат своите мисии съответно през 2016 и 2018 година.
Американският марсоход Curiosity започна да работи на Червената планета през месец август тази година. На външния корпус на апарата е монтирана 74-килограмова научна лаборатория, снабдена с най-различни прибори, с помощта на които апаратът изучава образци от марсианската почва.
Първоначално беше предвидено Curiosity да работи в района на кратера "Гейл" две години, но НАСА възнамерява да удължи този срок до 5 години. Главната цел на тази експедиция е да отговори на въпроса дали някога на Марс са съществували условия за зараждане на живи организми.
До момента е установено, че на повърхността на Марс има следи от различни химични елементи, в това число и от важният за възникването на живота въглерод.
Все още обаче не е доказано съществуването на "тухличките" на живота - органичните молекули.
Водещи
-
Как ще се осъществява алтернативният транспорт за зрелостниците заради стачката в София
Той уточни, че от 119 училище 15 ученици са заявили, че ще им е необходим алтернативен...
19.05 | 10:45
-
Кучета на Йордан Лечков почти разкъсаха йоркширски териер
Община Сливен заяви, че ще започне проверка по случая
19.05 | 10:30
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15
-
Руската армия извърши най-мащабната си атака с дронове от началото на инвазията в Украйна
Предишната най-голяма атака с дронове е била в края на февруари, когато Русия е изстреляла 267...
19.05 | 09:59
Най-четени
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Столицата осъмна за шести пореден ден без наземен градски транспорт
Автобуси, трамваи и тролеи остават в депата
19.05 | 09:15