Лалета-джуджета ще цъфнат в Ботаническата градина в Балчик 08.02 | 11:19
Най-ранните лалета се очаква да цъфнат в края на февруари

В Ботаническата градина в Балчик очакват да разцъфтят лалета-джуджета. Стъблото на диворастящите цветя стига едва до два-три сантиметра и чашката им като че ли "излиза" направо от земята, разказа ръководителят на парка Ина Манчева, цитирана от БТА.
По-непретенциозните лалета - предшественици на ботаническите, с успех красят бордюри и алпинеуми.
В колекцията на Ботаническата градина са включени близо 100 сорта лалета, най-ранните от които се очаква да разцъфтят още в края на февруари или в началото на март.
Тази зима нямаше екстремно ниски температури, термометърът се задържа само десетина дни на 10 градуса под нулата за разлика от миналата година, когато студът стигна минус 22 градуса и първите лалетата цъфнаха през втората половина на март, поясни Манчева.
Първи ще привлекат любопитството на посетителите, още докато зимата не си е тръгнала, "Джузепе Верди", "Вивалди" и други ранни сортове, чиито цветове се обагрят в бежово-оранжево, доматено червено и жълто с оранжеви ивици, казаха градинарите.
Новост в тазгодишното "Шоу на лалетата" ще бъде т. нар. група "мултифлора". Изненадата е, че от една луковица израства цял букет лалета.
Лалетата най-много ще обагрят алеите през април по време на Великденските празници, а най-късните цветя ще зарадват туристите през май, добави ръководителят на парка.
Водещи
-
БСП - ОЛ няма да подкрепи предложението на Радев за референдум за еврото
Това обявиха от левицата
10.05 | 17:40
-
Германия затегна граничния контрол
Засилени са проверките по границите с Люксембург и Белгия
10.05 | 17:20
-
Ицо Хазарта: Ние, българите, сме едно цяло
Евродепутатът коментира предложението на Радев за референдум за приемане на еврото
10.05 | 17:00
Най-четени
-
Доц. Цеков: Предложението на Радев за референдум за еврото е противоконституционно
Докторът по конституционно право обясни защо у нас не може да бъде проведен такъв референдум
10.05 | 11:00
-
Бойко Борисов: Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Румен Радев (ВИДЕО)
НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референдум, подчерта лидерът на ГЕРБ
10.05 | 12:00
-
Вицепрезидентът: Това не е референдум за отказ от еврото
Според Илияна Йотва референдумът е начин да се попитат хората какво мислят
10.05 | 12:20