Робот ще пробива леда на спътника Европа 23.04 | 20:18
Целта е да се достигне до евентуалния течен океан под повърхността, за да се провери за наличието на живот
През цялата история на роботиката роботите са били създавани, за да правят това, което искаме и да ходят там, където ние не можем. Тази седмица изобретателят Бил Стоун съобщи пред посетителите на Научната конференция по астробиология в Атланта че възнамерява да завърши автономен робот – сонда, която да бъде изпратена на Европа – една от луните на Юпитер.
Целта на робота "Валкирия" ще бъде да се прилуни на Европа, да пробие дебелата ледена кора на спътника и да достигне до криещото се под нея море. Самото разтапяне на леда трябва да стане с помощта на лазери. Целта е роботът, с формата на тесен цилиндър (1,8 дължина и 25 см в диаметър), да вземе проби от течната вода на спътника и да я анализира за евентуалното наличие на живот в нея.
Европа е едно от местата в Слънчевата система, на които се предполага, че може да съществува примитивен живот. Проучвания на сонди са показали, че най-малкият от галилеевите спътници на Юпитер е покрит с дебела и много гладка ледена кора. Европа е прекалено отдалечена от Слънцето, за да поддържа вода в течен вид на повърхността си, но учените предполагат че под леда съществува огромен океан, който се поддържа в течно състояние благодарение на високото налягане и вътрешната температура на спътника.
Планът, дело на компанията Stone Aerspace, предвижда енергията за лазера на криобота "Валкирия" да дойде от енергийна централа, която след кацането ще остане върху повърхността на Европа. Тя ще захранва робота с високоенергийни лазерни лъчи, които ще бъдат пренасяни по оптичен кабел. Миналата година проектът получи финансиране от НАСА в размер на 4 млн. долара.
"Нашата най-скромна цел е през следващите три години да използваме лазер с мощност 5 киловата, с който да изпратим криобота на дълбочина 250 метра в леда", обясни Стоун по време на организираната от НАСА конференция в Атланта.
За да се окаже мисията успешна, обаче, "Валкирия" трябва да се справи с пречки, включващи осигуряването на стабилното и дългосрочно захранване на сондата с голямо количество енергия по приемлив начин (например да не се използва робот с ядрено гориво).
За целта инженерът подготвя през следващите две години серия от тестове на Земята, които да демонстрират възможностите на "Валкирия". Първото изпитание на криобота ще включва пробиването на ледник в Аляска с дебелина от 50 метра.
През есента на 2014 г. "Валкирия" ще трябва да се справи с лед с дебелина от 200 метра в Гренландия.
Водещи
-
КРС: Няма да бъде отнет лицензът на мобилните оператори
Вчера Мария Филипова, председател на КЗП, поиска най-тежката мярка за тях заради вдигането на...
21.01 | 21:00
-
Мецола пред Росен Желязков: България е много близо до присъединяването към еврозоната
Премиерът: До месец ще сме готови с проектобюджет и управленска програма
21.01 | 20:45
-
66 са жертвите, а 51 - ранените, при пожар в хотел в турски ски курорт
Някои от жертвите са загинали, след като скочили през прозорци на горящата сграда, съобщава "
21.01 | 20:30
-
Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Става въпрос за правилата за безопасност на движението, уточни министърът на транспорта
21.01 | 20:15
Най-четени
-
Йотова очаква кабинетът "Желязков" да приключи с кризата
Вицепрезидентът подчерта, че нейната теза винаги е била за силен политически кабинет, а не...
21.01 | 14:45
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15