Мир между Газа и Израел ще има 21.11 | 10:38
Това заяви израелският посланик у нас Н.Пр. Шаул Камиса Раз
"Това, което се случва тези дни в южен Израел и в ивицата Газа, е военен конфликт за премахване на заплахата от ракети по израелската територия". Това заяви в интервю за Econ.bg посланикът на Израел в България Н.Пр. Шаул Камиса Раз.
"Израел като държава никога не търси война, но винаги е подготвена за конфликт, защото това е действителността, в която жевеем”, подчерта посланикът.
Израел вече е преминала осем-девет войни и безброй операции. Всички тези конфликти според посланика са с цел да могат жителите на Израел да живеят спокойно.
По думите му една част от враговете на израелската държава са разбрали, че това не е пътят. Тези страни са изоставили екстремисткото мислене и фундаментализма и са се насочили към решаването на проблемите с по-мирен подход.
За да се случат тези неща, трябва да има ръководители, които да бъдат смели и да правят нещата, за които говорят, посочи още посланикът. Такъв пример е Египет. "С тази държава имахме военни конфликти, но в края на краищата ще има мир. С Йордания също имаше военни конфликти, но в момента вече има мир. Дори и Сирия, с която има война, има съгласие за спиране на военните действия. Това не е мир, но е сключен договор, с който двете страни решават да се въздържат от военни действия. Границата със Сирия обаче остава затворена”, посочи посланик Камиса Раз.
Той изтъкна, че по отношение на палестинците вече много години се правят опити да се стигне до някакъв мирен процес, но това не се случва. Отдавна се водят преговори на високо равнище. Още от времето на Ицхак Рабин (бивш премиер на Израел от 1974-1977 и от 1992 г. до убийството му през 1995 г.), Ехуд Барак (бивш премиер на Израел от 1999-2001 година), Ехуд Олмерт (премиер на Израел от 2006 до 2009 г.).
"Бяха направени невероятни усилия в тези преговори и много малко оставаше докато се постигне някакво решение. Всички тези преговори и опити досега са неуспешни, защото от палестинска страна няма ръководител, който да поеме отговорност. Израел, САЩ и други държави се опитват да помогнат на палестинците да се приближат към това решение, за да има мир, но в последния момент всичко се променя",каза Камиса Раз.
"Така беше с Ясер Арафат (президент на Палестинската автономия (неин водач става през 1993 г., а през 1996 г. е преизбран за петгодишен мандат), водач на "Фатах” и ръководител на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) от 1969 г.), така е и с Абу Мазен (това е прозвището на Махмуд Абас, който наследява Ясер Арафат) по времето на Олмерт. Провеждаха се срещи, но в последния момент страхът от вземане на окончателно решение ги кара да се отдръпнат, въпреки че са получили невероятни предложение и облекчения”, коментира посланикът на Израел.
Към днешна дата Бенямин Нетаняху е единственият премиер на Израел, който признава понятието Палестинска държава в рамките на понятието две държави за два народа.
Последните месеци Нетаняху неколкократно е канил Абу Мазен, за да обсъдят темата с идеята преговорите да не приключват, докато не се решат всички проблеми, каза още посланикът на Израел. "Абу Мазен бяга от тези покани. Явно не може да вземе стратегическо национално решение, защото знае, че крайните ислямисти няма да го подкрепят”, допълни той.
От друга страна самите палестинци се намират в сериозен хаос. Няма никакъв контрол за това, което става в палестинските територии. Има огромна разлика между палестинците, които живеят в Газа, и тези в Рамала (Западния бряг). В Рамала животът е много по-подреден, има по-сериозна отговорност на службите по отношение на сигурността. "В Газа е анархия. Всеки прави каквото си пожелае. Всяка организация прави каквото си пожелае. "Хамас” като господар в Газа не може да се оправи със себе, камо ли с другите крайни организации. "Хамас” е крайно ислямистка организация. Тя се идентифицира с фанатичните крайно ислямски организации и се кооперира с тях”, допълва той.
"Хамас” позволява организации като "Ал Кайда”, ливанската "Хизбула” и други да внасят оръжие в Газа. Невероятно много оръжие пристига от Иран, Судан, Либия - през Синайския полуостров, стана ясно още от думите на посланика.
Позицията на палестинския посланик беше съвсем различна по въпроса. Ето какво каза той.
Водещи
-
БАН: Метапневмовирусът може да предизвика пъстра палитра от симптоми
"За малките деца може да предизвика сериозно заболяване като бронхиолит, пневмония, възпаление...
10.01 | 17:40
-
Има недостиг на военни в българската армия
„Особено тревожно е положението при младшите офицери, защото има недостиг на желаещи да учат и...
10.01 | 17:00
-
БСП: Наддяваме се другата седмица България да има редовно правителство
Атанас Зафиров каза, че се опитват да сформират работещо мнозинство по приоритети, по...
10.01 | 16:45
-
Как минималната работна заплата може да служи като база за определяне на началните основни заплати
Добре е да се обърне внимание и на съотношението между понятията "минимална работна заплата“ и...
10.01 | 16:30
Най-четени
-
Лидерът на "Движение 21" разкри подробности за преговорите между ГЕРБ, БСП и ИТН
"Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран"
10.01 | 15:30
-
Над половин тон контрабанден алкохол удариха в Ботевград
В различни стаи на къщата били открити 78 пластмасови туби и бутилки, съдържащи общо около 530...
10.01 | 10:15
-
Асен Василев: ДБ нямат мандат да преговарят от името на ПП
„Докато не видим как ще изглежда коалиционното споразумение, не можем да го коментираме. Ако...
10.01 | 09:59
-
Парламентът изслушва Главчев и трима министри
Това са служебните министри Атанас Илков, Атанас Запрянов, Мария Павлова, Галя Кондева, Петър...
10.01 | 09:45