Мохамед ел Барадей с ултиматум към Мубарак 01.02 | 15:56
Един милион изпълни центъра на Кайро

Множество изпълни и днес улиците на Кайро и Александрия. За 7-ми пореден ден опозицията протестира с искане за оставката на държавния глава Хосни Мубарак.
Лидерът на опозицията и бивш шеф на международната агенция за ядрена енергия Мохамед ел Барадей отново призова Мубарак да се оттегли от властта, за да се спре напрежението в страната и да се избегнат нови кръвопролития.
Барадей се завърна миналата седмица след дългогодишно доброволно изгнание във Виена и първите дни бе поставен под домашен арест.
Днес обаче той се появи на митинга на опозицията в центъра на столицата Кайро и бе по-категоричен от предишните дни, като постави ултиматум, че преговори с властта биха могли да се проведат едва след като Мубарак подаде оставка.
Диалогът би бил възможен едва след като бъдат удовлетворени исканията на народа. Главното от тях е Мубарак да си ходи”, каза Барадей, цитиран от БиБиСи. По думите му ако това стане всичко ще тръгне в правилна посока и ще могат да се избегнат още жертви.
Днес се провежда "Походът на милионите” – така беше именуван днешния протест. Според различни медии обаче, по улиците на Кайро има от 200 000 до 1 милион египтяни.
Митинг се провежда и в Александрия.
Преди това бе съобщено, че армията е затворила подстъпите и основните пътни артерии към столицата, за да спре придвижването на симпатизанти към града.
По неофициални данни за седмицата на протести в Кайро загиналите са повече от 300, а ранените - над 3 000. Реални цифри обаче не могат да бъдат получени, тъй като правителството на Мубарак налага ограничения на мобилните услуги, интернет достъпа, а официална информация от службите няма.
Независимо от въведения полицейски час много от демонстрантите прекарват нощта по улиците. Армията, въвела свои части в големите градове засега се въздържа от действия, но военните призова гражданите да бъдат мирни.
Въпреки стъпката на Хосни Мубарак да направи правителствени промени, напрежението в Египет не намалява.
Международната общественост засега се въздържа от преки коментари на случващото си, като Вашингтон и ЕС ограничиха позициите си до призиви за въздържаност от насилие и действия за реформи.
Водещи
-
Изпити по английски език и по физика за кандидат-студенти ще се състоят на 8 юни в Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Времетраенето е около 25 минути. Максималният брой точки е 15.
06.06 | 17:00
-
Напрежение в Народното събрание между депутати на "Величие" и "Възраждане"
По думите на Радостин Василев, около 20 души били обградили Ивелин Михайлов, опитвайки се да...
06.06 | 16:45
-
БНБ пуска нова монета
Цената на монетата при пускане в обращение е 60 (шестдесет) лева.
06.06 | 16:30
-
Специален сайт към КЗП ще дава цените на хранителните продукти и намаленията на ежеседмична база
КЗП е направила и среща с КРС по отношение на мерките за защита на потребителите в...
06.06 | 15:45
Най-четени
-
Борисов: Спирам да се занимавам с ПП
Борисов разказа, че се е видял „току що“ с комисаря за икономиката и производителността Валдис...
06.06 | 11:30
-
С еврото ще можете да си купите половин хляб повече
Демек с еврото, ще можете да си купите половин хляб повече."
06.06 | 10:30
-
Обрат в София! Нови маршрути ще имат едни от най-важните трамваи в столицата
Промяната е за 1 година.
06.06 | 12:45
-
Красимир Каракачанов: Време е България да върне задължителната военна служба
Предложението ми е срокът за наборната служба да е минимум 6 месеца за всички български...
06.06 | 12:00