Wikileaks: Протестите в Египет не са изненада за САЩ 29.01 | 14:29
Във Вашингтон знаят за плановете за сваляне на Хосни Мубарак

Независимо от това, че Съединените американски щати винаги са поддържали президента Хосни Мубарак, неговото сваляне от власт с помощта на народно въстание с ее планирало още през 2008 гоина. И съюзниците на Мубарак във Вашигтон са знаели за това.
Според публикация на Wikileaks това се доказва от секретни дипломатически телеграми, касаещи Египет, пише Mig.news.
Една от телеграмите е с дата 30 декември 2008 година и описва план за сваляне на режима на Мубарак и то преди планираните за септември месец тази година избори.
В телеграмата се посочва, че лидерът на младежката организация "Движение 6 април”, който е един и от основните организатори на настоящите вълнения, е разказал пред американски дипломати за планове за замяна на режима на Мубарак с парламентарна демокрация. По думите на младежкия лидер плановете му отчитат отслабването на изпълнителната и съдебната власт.
Документът демонстрира, че американците са симпатизирали и тайно са подпомагали египетските дисиденти, въпреки че са считали техните планове за нереалистични.
В телеграмата, подписана от посланика на САЩ в Египет Маргарет Скуб, се казва: Младият човек ми предложи пътна карта (план) за постигане на една нереалистична цел на движението "6 април”.
Независимо от скептицизма си, американците не веднъж са настоявали пред режима на Мубарак за освобождаването на дисиденти, като някои от вече освободените са сред основните организатори на настоящите протести.
Сред групите, които са планирали антиправителствени дйствия още през 2008 година секретните документи посочват освен "6 април” и либералната партия ВАФТ, движението "Братя мюсюлмани”, както и революционните социалисти.
Водещи
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Meteo Balkans излезе с ново предупреждение: Удря ни още един циклон
Има риск от наводнеия, валежите могат да достигнат до 100 л/кв.м., алармират метеоролозите
05.10 | 17:40
-
Пострадалите при инцидента на ралито край Варна са били в забранен за достъп участък
Това заяви спортният директор на състезанието Планинско изкачване "Аладжа манастир“
05.10 | 17:20
-
В "Елените" още няма ток
Доброволци раздават храна и дрехи на засегнатите от наводнението
05.10 | 16:59
Най-четени
-
И днес разчистват "Елените" след потопа
В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено...
05.10 | 11:20
-
Пуснаха нов участък от АМ "Хемус" за превозни средства до 12 тона
Участъкът е с дължина 10 км
05.10 | 10:20
-
Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир“ край Варна
След като е изпуснал завой, състезателен автомобил е минал през мантинелата и се е врязал в...
05.10 | 12:59