Спасителите трябва да са обучени като парамедици 24.07 | 14:55
От началото на сезона не са регистрирани случаи по Черноморието на удавяния в басейн
Спасителите на плажовете по българското Черноморие трябва да са обучени на нивото на парамедик така, както е в чужбина, коментира пред БТА д-р Андрей Найденов, съпредседател на Асоциацията по водно спасяване. Целта е при инцидент спасителят парамадик сам да оказва необходимата помощ и спасителни действия на пострадалия до пристигането на линейката.
"На концесионна плажна ивица има един медицински пункт. Оказва се, че няма физическа възможност медикът да отреагира светкавично, защото инцидентът може да е в другия край на плажа. Затова спасителят трябва да е обучен така, че да оказва първа помощ още във водата, защото първите секунди са решаващи за живота на давещия се", заявява Найденов.
Като друг проблем у нас той посочва нарушаването на правилата за работа на спасителите на басейните. Работодателите ги задължават да подреждат шезлонгите, да чистят басейните, което отнемало вниманието на спасителя да бди за безопасността на летовниците.
От спешна промяна се нуждае и Наредбата за водно спасяване, тъй като оборудването на постовете е много остаряло. Липсват силиконови маски, а те са изключително важни за безопасността на самия спасител.
Навън подготовката на спасителите е на много високо ниво, както и инвентара, с който разполагат. Има хеликоптери, мощни джетове за оказване на първа помощ.
На 110-километровата ивица от Обзор до Резово има 111 плажа, съобщава д-р Найденов. На тях това лято са назначени 700-800 спасители. Проблемът всяка година е, че трудно се наемат такива кадри, заради ниското заплащане.
Друг проблем е също, че спасителите са заети само пет месеца в годината и няма институция, която да ангажира целогодишно тези хора и да ги обучава, смята съпредседателят на Асоциацията по водно спасяване.
От началото на сезона до този момент не са регистрирани случаи по Черноморието на удавяния в басейн. Там по-чести са травматологичните увреждания на туристи, които най-вече са заради неспазване правилата за къпане в басейн.
Съпредседателят на Асоциацията по водно спасяване д-р Андрей Найденов посочва, че са необходими и обходни полицейски патрули по плажовете. Те трябва да се грижат за опазване на реда и спокойствието по ивиците, заради джебчиите, хората, които нарушават правилата и т.н.
Трябва да се глобяват летовниците, които не спазват флаговата сигнализация или влизат в морето след употреба на алкохол, апелира съпредседателят на Асоциацията по водно спасяване. Според него спасителите се обръщат в пъдари заради нарушители и не могат да обхванат всички плажуващи.
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00