Математик: Пикът при сегашната вълна ще е по-голям от предишната 07.03 | 13:13
В края на месеца ще имаме 100 000 заразени за седмица, смята Лъчезар Томов

Има потенциал за по-голям пик на COVID-19 от предишната вълна. До три седмици 14-дневната заболеваемост е възможно да достигне 800 на 100 000 души. Това прогнозира математикът Лъчезар Томов в ефира на БНТ.
Рязко увеличение на хората, които ще се нуждаят от болнично лечение в следващия месец, ако мерките не се променят - показват прогнозите на Петър Велков и Лъчезар Томов.
"В следващия месец ще се увеличат хоспитализациите с близо 3000 души, което е ужасяващо", коментира Велков. "Двойно по голям процент хора от новите случаи отиват в интензивно и в хоспитализация при по ниска средна възраст", допълни Томов.
До две седмици смъртността може да скочи над два пъти.
"Можем да стигнем смъртност през април, около 16 000 души ще минем, което е около 5-6 000 души увеличение на смъртността в следващия месец и половина", прогнозира Велков. "До 37 дни моите прогнози сочат между 250 и 450 починали на ден в зависимост от ситуацията, до 21 дена очакваме между 3 или 6000, това ще се случи, ако не се предприема нищо", каза още Томов.
Репродуктивното число в момента се движи между 1,2 и 1,3, което не позволява да достигнем пик на заболеваемостта, от който да започнем да слизаме.
"За да стигнеш пикови стойности, ти трябва да си взел някакви мерки, да имаш промяна или в поведението на хората или наложените мерки, тоест, ние не можем да растем до момента, в който не вземем мерки, а те изискват време", каза Велков.
Тепърва според математиците предстои да усетим ефекта от отварянето на заведенията.
Водещи
-
Асен Василев е петият заподозрян по делото "Коцев"
Софийският градски съд решава дали да остави в ареста кмета на морската столица
11.07 | 20:13
-
15 467 зрители са присъствали на стадион „Георги Аспарухов“ в четвъртък вечер
Двубоят между Левски и Апоел Беер Шева се оказа най-посетеният мач от първия предварителен...
11.07 | 18:00
-
До края на годината ще бъдат осигурени близо 200 единици различна техника за гасене на пожари
Сред тях са още 20 дрона за наблюдение, над 70 мобилни системи, различни видове пожарни, каза...
11.07 | 17:20
-
Експерт обяснява кога може да се придобие собственост по давност и как да се защитят правата пред Европейския съд
Права при наследени имоти
11.07 | 16:59
Най-четени
-
Борисов заяви, че всички държави завиждат на България за успехите
Борисов поздрави МВР за разбитата нелегална фабрика за цигари в Хасковско.
11.07 | 10:15
-
Вотът на недоверие не мина: Политически реакции, след като кабинетът „Желязков“ оцеля
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов
11.07 | 10:45
-
Павел: Вече мога да го обявя официално - за второ лято съм в Дуранкулак
Той застава рамо до рамо с Ралица Паскалева, с която вече снимат най-новите епизоди на...
11.07 | 12:45
-
Росен Желязков обеща помощ на Зеленски за възстановяването на Украйна след войната
Кредитен рейтинг и икономически перспективи
11.07 | 13:30